Obo Betterman Serijska luster-klema, 35,0 mm², crna, polipropilen, 10 kom | 2056593
Screw terminal strip, halogen-free, for connecting multi-wire and single-wire conductors. Made of black polypropylene with brass terminals and steel screws. Maximum...
VAT-exclusive price: 1.281,46 |
VAT-inclusive price: 1.537,75 |
Screw terminal strip, halogen-free, for connecting multi-wire and single-wire conductors. Made of black polypropylene with brass terminals and steel screws. Maximum ambient temperature: –5 to +80 °C. Rated current: 125 A, rated voltage: 750 V. Suitable for flexible, multi-wire, and solid conductors.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ambient temperature | 80 °C |
| Closing plate required | No |
| Colour | Black |
| Connectable conductor cross-section, fine-wire without ferrule, max | 25 mm² |
| Connectable conductor cross-section, fine-wire without ferrule, min | 25 mm² |
| Connectable conductor cross-section, multi-wire, max | 35 mm² |
| Connectable conductor cross-section, multi-wire, min | 35 mm² |
| Connection position | Side |
| Max. attachment each side | 35 mm² multi-wire or 25 mm² fine-wire |
| Dimension | 35,0 mm² |
| Drill hole spacing, centre | 18 mm |
| Explosion-tested version | No |
| Height | 29,2 mm |
| Length | 212,6 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. of terminals | 12 |
| Nominal cross-section, min. | 35 mm² |
| Nominal current | 125 A |
| Nominal voltage | 750 V |
| Number of screwless terminals per pole | 2 |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Pole number | 12 |
| Suitable for flexible conductors | Yes |
| Suitable for multi-wire conductors | Yes |
| Suitable for solid conductors | Yes |
| Transparent | No |
| Version of electrical connection 1 | Screw connection |
| Version of electrical connection 2 | Screw connection |
| Width | 36,4 mm |
Similar products:
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 4,0 mm², bela | 2056070
Serial chandelier terminal block 4.0 mm², made of polypropylene, white, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually
-

(In stock)
137,39
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 4,0 mm², crna | 2056089
Serial chandelier terminal block 4.0 mm², made of polypropylene, black, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually
-

(In stock)
137,39
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 6,0 mm², bela | 2056224
Serial chandelier terminal block 6.0 mm², made of polypropylene, white, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually
-

(In stock)
149,07