Rittal Adapter 600A, 35-240mm2 ,690V, 3f, top/bottom | 3439010
For bar systems with 60 mm centre-to-centre spacing....
VAT-exclusive price: 21.264,35 |
VAT-inclusive price: 25.517,22 |
For bar systems with 60 mm centre-to-centre spacing.
| Product Specification - SV 3439010 | |
|---|---|
| Article Number | SV 3439010 |
| Material | Cover: ABS; Chassis: Fibreglass-reinforced, thermoplastic polyester (PBT); Fire protection corresponding to UL 94-V0 |
| Colour | RAL 7035 |
| Rated current max. | 600 A |
| Rated operating voltage | 690 V, 3~ |
| Cable outlet | Top/bottom |
| For bar systems with centre-to-centre spacing | 60 mm |
| Note | The technical data may vary for UL applications; UL approval only applies in conjunction with AC application; The rated operating voltage for DC applications depends on the busbar arrangement in the busbar supports 9340.050/9341.050/9342.050 |
| Number of poles | 3-pole |
| Dimensions | Width: 180 mm; Height: 247 mm |
| Connection of round conductors, multi-wire | 35 ‐ 240 mm² |
| To fit busbars | Height: 5, 10 mm |
| Clamping area for laminated copper bars (W x H) | 24 x 21 mm |
| Packs of | 1 pc(s) |
| Net Weight | 4.36 kg |
| Gross Weight | 4.635 kg |
| Copper weight (per piece) | 0.732 kg |
| Customs Tariff Number | 85369010 |
| EAN | 4028177236295 |
| ETIM 9 | EC001531 |
| ETIM 8 | EC001531 |
| ECLASS 8.0 | 27370304 |
| Product description | SV Connection adaptor, 600 A, 690 V, 3-pole, cable outlet top/bottom, round conductor connection 35-240 mm², clamping area WH: 24x21 mm |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal NH-Rastavljač NV1, 250A, 690V | 9344110
SV 9344110 – NH fuse-switch disconnector for RL60 busbar system, 3-pole, 250 A, 690 V. Screw M10 electrical connection, top/bottom cable outlet. Clamping area
-

(In stock)
21.368,23
Rittal Namenski Pult za ram vrata 600mm | 4638600
For programming units etc., prepared for mounting on the tubular door frame. When required for servicing, it folds down quickly with a maximum support area, and
-

(In stock)
21.776,87
Rittal Rittal SV Busbar Support 3000A, 3P, 150mm | 3057000
For busbar systems 1250 A (100 mm), 1600 A (185 mm), 2500 A (150 mm), 3000 A (150 mm).
-

(In stock)
22.295,73