Rittal CP upravljačko kućište 500x500x210mm, OP panel sa ZADNJIM vratima,Rittal | 6320450
Operating housing with handle strips based on sheet steel AX, with support arm cut-out Ø 130 mm to fit support arm system CP 60/120/180, service access from...
VAT-exclusive price: 40.934,75 |
VAT-inclusive price: 49.121,69 |
Operating housing with handle strips based on sheet steel AX, with support arm cut-out Ø 130 mm to fit support arm system CP 60/120/180, service access from the rear, aluminium front panel easily removable for machining, protection category IP55.
| Article number | AX 6320450 |
| Product description | AX Operating housing with handle strips, WHD: 500x500x210 mm, sheet steel, aluminium handle strips, servicing access from the rear |
| Design | Support arm connection Ø 130 mm, servicing access from the rear |
| Material | Enclosure: Sheet steel, Door: Sheet steel with all-round foamed-in PU seal, Front panel: Aluminium, Cover caps: Plastic |
| Surface finish | Enclosure and door: Dipcoat-primed, powder-coated on the outside, textured paint; Handle strip: Natural anodised; Front panel: Natural anodised |
| Colour | Enclosure and door: RAL 7035; Handle strip: Natural anodised; Front panel: Natural anodised; Cover caps: similar to RAL 7024 |
| Supply includes | Enclosure with cut-out and reinforcement for support arm connection Ø 130 mm, Front panel with maximum cut-out, side handle strips with cover caps, Integral interior installation bracket with system punchings, Cam lock with 3 mm double-bit insert |
| Dimensions (W x H x D) | 500 x 500 x 210 mm |
| Protection category NEMA | NEMA 1, NEMA 12 |
| Type rating to UL 50E | Type 1, Type 12 |
| IK Code | IK08 |
| Optional features | Support arm connection preformed off-centre in reinforcement plate, easily drilled out; Lock insert exchangeable for mini comfort handle AX, 27 mm lock inserts, type A |
| Net weight | 12,288 kg |
| Gross weight | 13 kg |
| PCF per pack | 59.6 kg CO2 eq (Cat B) |
| Customs tariff number | 94032080 |
| EAN | 4028177923171 |
| ETIM 9 | EC002504 |
| ECLASS 8.0 | 27180505 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal VX Puna LEVA metalna vrata, dimenzija 600x2000mm, standardna,, RAL7035 5051120
VX full left metal doors, dimensions 600x2000mm, standard, in RAL7035 color, represent a reliable solution for double-leaf VX cabinets. Made of high-quality steel,
-

(In stock)
41.102,49
Rittal VX Mountingplate WxH 1000x1800 | 5051023
VX mounting plate, TS mounting plate, 1000x1800, steel plate, enclosure mounting plate, industrial enclosures, modular enclosures, VX/TS plate, panel installation,
-

(In stock)
42.300,47
Rittal Nosač tastature-Pult za vrata 800mm / polica za tastaturu i miš/AVI | 2379800
SZ 2379800 – Fold-out tray for keyboard and mouse, designed for installation in 600 and 800 mm wide doors and 482.6 mm (19") swing frames and enclosures.
-

(In stock)
42.623,54