Rittal VX Base/plinth corner piece w/trim panel 8660022
VX base/plinth corner piece with front and rear trim panels (8660022) is designed for the VX base/plinth system. Sheet steel construction ensures stable corner installation...
VAT-exclusive price: 10.704,05 |
VAT-inclusive price: 12.844,87 |
VX base/plinth corner piece with front and rear trim panels (8660022) is designed for the VX base/plinth system. Sheet steel construction ensures stable corner installation and facilitates cable entry.
| Article number | VX 8660022 |
|---|---|
| Product description | VX base/plinth corner piece with trim panel, front and rear, H: 200 mm, for W: 600 mm, sheet steel |
| Benefits |
Reliable – Excellent stability of the base/plinth Flexible – Countless interior installation options with VX accessories Simple – Flush termination between the baying points |
| Material |
Base/plinth corner piece: Sheet steel Base/plinth trim panel front/rear: Sheet steel Corner and baying cover: Plastic |
| Colour | RAL 9005 |
| Supply includes |
4 corner covers Assembly parts 4 base/plinth corner pieces, 200 mm high 1 base/plinth trim panel, front/rear, 200 mm high 2 base/plinth trim panels, front/rear, 100 mm high |
| Dimensions | Height: 200 mm |
| To fit |
Enclosure types: VX, VX IT, VX SE, TX CableNet, TS, TS IT, TP, PC, IW, CX Width: 600 mm |
| Type rating to UL 50E | Type 1, Type 12 |
| Weight/pack | 7,27 kg |
| Packs of | 2 pc(s) |
| Net weight | 7,04 kg |
| Gross weight | 7,275 kg |
| PCF per pack (cradle-to-gate) | 27.7 kg CO2 eq (Cat B) |
| Customs tariff number | 94039910 |
| EAN | 4028177978133 |
| ETIM 9 | EC000721 |
| ECLASS 8.0 | 27182003 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal VX Base/plinth trim panel 8660092
VX trim panel for base/plinth units (8660092) is designed for cable entry. On 200 mm high base/plinths, one or two panels with brush strip may optionally be used.
-

(In stock)
10.727,18
Rittal MEĐUPLOČA 2200mm VX/TS/PS | 4592700
For a continuous mounting surface in bayed suites where the mounting plate is set forward.
-

(In stock)
10.809,13