Rittal VX Base/plinth trim panel 8660094
VX trim panel for base/plinth units (8660094) is designed for cable entry. On 200 mm high base/plinths, one or two panels with brush strip may be used. With optional...
VAT-exclusive price: 12.477,92 |
VAT-inclusive price: 14.973,50 |
VX trim panel for base/plinth units (8660094) is designed for cable entry. On 200 mm high base/plinths, one or two panels with brush strip may be used. With optional attachment, the panels can be fitted at the front, rear, or side of the base/plinth corner piece.
| Article number | VX 8660094 |
|---|---|
| Product description | VX base/plinth trim panel with brush strip, for width/depth: 1000 mm |
| Design | with brush strip |
| Material |
Base/plinth trims: Sheet steel Brush strip: Plastic, self-extinguishing |
| Colour | RAL 9005 |
| Dimensions | Height: 100 mm |
| To fit |
Enclosure type: VX, VX IT, VX SE, TX CableNet, TS, TS IT, TP, PC, IW, CX Width/Depth: 1000 mm |
| Packs of | 2 pc(s) |
| Assembly instruction | For installation in the depth, the optional trim panel attachment is required. |
| Net weight | 2,08 kg |
| Gross weight | 2,108 kg |
| Customs tariff number | 94039910 |
| EAN | 4028177985476 |
| ETIM 9 | EC000721 |
| ECLASS 8.0 | 27182003 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal Kablovska stezaljka za C-šine 38-42mm | 7098000
For attaching cables to the C rail.
-

(In stock)
12.567,22
Rittal EMC TRAKA ZA UZEMLJENJE 16mm2 | 2412316
The Rittal EMC earthing strip 16mm² is made of tin-plated copper and supplied in packs of 10. Designed to counteract current displacement effects at high frequencies,
-

(In stock)
12.642,85
Rittal VX Base/Plinth Corner Piece with Trim Panel | 8660023
VX base/plinth corner piece with front and rear trim panels (8660023) is designed for the VX base/plinth system. Sheet steel construction ensures stable corner installation
-

(In stock)
12.782,97