Schneider Electric Analogni konvertor - 0..50 V - za Zelio Analog; RMCV60BD
Isolated analog converter, Harmony analog, 0...500V to 0…10V or 4...20mA...
VAT-exclusive price: 24.489,00 |
VAT-inclusive price: 29.386,80 |
Isolated analog converter, Harmony analog, 0...500V to 0…10V or 4...20mA
| Range of product | Harmony Analog |
|---|---|
| Product or component type | Voltage/current converter |
| Analogue input type |
Voltage 0...300 V AC/DC 50/60 Hz Voltage 0...50 V AC/DC 50/60 Hz Voltage 0...500 V AC/DC 50/60 Hz |
| Analogue output type |
Current 0...20 mA <= 500 Ohm switchable Current 4...20 mA <= 500 Ohm switchable Voltage 0...10 V >= 100 kOhm switchable |
| Protection type |
Short-circuit protection on output Reverse polarity protection on output Overvoltage protection on output (+/- 30 V) |
|---|---|
| abnormal analogue output voltage | -15...0 V no input or input wire broken |
| abnormal analogue output current |
-30…0 mA, output selected 0...20 mA no input or input wire broken 4…30 mA, output selected 4...20 mA no input or input wire broken |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 %, isolated |
| Current consumption |
<= 70 mA for voltage output <= 90 mA for current output |
| Local signalling | LED (green) for power ON |
| Measurement error |
+/- 10 % of full scale at 20 °C (electromagnetic interference of 10 V/m) +/- 5 % of full scale at 20 °C |
| Repeat accuracy |
+/- 0.2 % full scale at 20 °C +/- 0.6 % full scale at 60 °C |
| Temperature coefficient | 200 ppm/°C |
| Clamping connection capacity |
1 x 2.5 mm² 2 x 1.5 mm² |
| Tightening torque | 0.6…1.1 N.m |
| Marking | CE |
| Surge withstand | 0.5 kV during 1.2/50 µs conforming to IEC 61000-4-5 |
| [Ui] rated insulation voltage | 2 kV |
| Fixing mode |
By screws (mounting plate) Clip-on (35 mm symmetrical DIN rail) |
| Safety reliability data |
MTTFd = 21.6 years B10d = 20000 |
| Net weight | 0.15 kg |
| Standards |
IEC 60584-1 IEC 60947-1 |
|---|---|
| Product certifications |
UL GL CSA |
| IP degree of protection |
IP20 (terminal block) IP50 (housing) |
| Fire resistance |
850 °C conforming to IEC 60695-2-1 850 °C conforming to UL |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 10…100 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Resistance to electrostatic discharge |
6 kV (in contact) conforming to IEC 61000-4-2 level 3 8 kV (in air) conforming to IEC 61000-4-2 level 3 |
| Resistance to fast transients |
1 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4 2 kV (on power supply) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Disturbance radiated/conducted |
CISPR 11 CISPR 22 group 1 - class B |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Ambient air temperature for operation |
0…50 °C mounting side by side 0…60 °C 2 cm spacing |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.7 cm |
| Package 1 Width | 8.5 cm |
| Package 1 Length | 8.2 cm |
| Package 1 Weight | 115.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 47 |
| Package 2 Height | 40 cm |
| Package 2 Width | 30 cm |
| Package 2 Length | 40 cm |
| Package 2 Weight | 6.07 kg |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 752 |
| Package 3 Height | 75 cm |
| Package 3 Width | 60 cm |
| Package 3 Length | 80 cm |
| Package 3 Weight | 105 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|
