Schneider Electric CANALIS - RAVNI VODNI DUŽNI DEO - PO PORUDŽBINI SA PROTIVPOŽARNOM BARIJEROM - 1000A
CANALIS - STRAIGHT LENGTH - MADE-TO-MESURE WITH FIRE BARRIER - 1000A...
VAT-exclusive price: 290.862,00 |
VAT-inclusive price: 349.034,40 |
CANALIS - STRAIGHT LENGTH - MADE-TO-MESURE WITH FIRE BARRIER - 1000A
| range of product | Canalis |
|---|---|
| product name | KS |
| offer type | Missing link |
| product or component type | Busbar trunking |
| busbar description |
Transport length Fire barrier |
| BAR MATERIAL | Aluminium |
| device application | Medium power distribution |
| [Ie] rated operational current | 1000 A at 35 °C |
| number of tap-off outlets | 0 |
| [Ue] rated operational voltage | 230...690 V |
|---|---|
| network frequency | 50/60 Hz |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V |
| [Icw] rated short-time withstand current | 37.4 kA |
| [Ipk] rated peak withstand current | 78.7 kA |
| electrical connection | Lubricated sliding contact |
| radiated magnetic field | 1.27 µT |
| thermal stress limit | 1758 kA².s |
| maximum voltage drop |
<0.005 V with power factor = 1 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.007 V with power factor = 0.9 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.007 V with power factor = 0.8 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.008 V with power factor = 0.7 at 50 Hz with 1A for 100 m long |
| mounting mode | By screws |
| mounting position | Horizontal |
| neutral position | Up |
| busbar trunking polarity | 3L + N + PE |
| THDI |
0…15 % 1000 A 15…33 % 800 A 33…100 % 630 A |
| dimension type | Made to measure |
| width | 146 mm |
| depth | 113 mm |
| length | 800…1900 mm |
| colour | White (RAL 9001) |
| net weight | 37 kg |
| IP degree of protection | IP55 conforming to IEC 60529 |
|---|---|
| IK degree of protection | IK08 conforming to IEC 62262 |
| standards |
IEC 61439-6 IEC 60439-2 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 43.35 kg |
| Package 1 Height | 12.2 cm |
| Package 1 width | 17.3 cm |
| Package 1 Length | 247.8 cm |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
|---|---|
| REACh Regulation | REACh Declaration |
| REACh free of SVHC | Yes |
| EU RoHS Directive |
Compliant
EU RoHS Declaration |
| Toxic heavy metal free | Yes |
| Mercury free | Yes |
| RoHS exemption information | Yes |
| China RoHS Regulation |
China RoHS declaration
Pro-active China RoHS declaration (out of China RoHS legal scope)
|
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Similar products:
Schneider Electric Canalis - ravni vodni deo - 250A - 6 otcepnih utičnica - 3L+N+PE - 1.5m - beli
STRAIGHT DISTRIBUTION LENGTH 1M50 250 A
-

(Out of stock)
74.974,00
Schneider Electric Canalis - ravni vodni deo - 250A - 8 otcepnih utičnica - 3L+N+PE - 2m - beli
STRAIGHT DISTRIBUTION LENGTH 2M 250 A
-

(Out of stock)
85.484,00
Schneider Electric Canalis - ravni vodni deo - 500A - bez otcepa - 3L+N+PE - 3m - beli
TRANSPORT LENGTH 3M 500A
-

(Out of stock)
149.574,00
Schneider Electric Canalis - ravni vodni deo - 400A - bez otcepa - 3L+N+PE - 5m - beli
TRANSPORT LENGTH 5M 400A
-

(Out of stock)
181.105,00
Schneider Electric CANALIS - RAVNI VODNI DUŽNI DEO - PO PORUDŽBINI - 1000A
CANALIS - STRAIGHT LENGTH - MADE-TO-MESURE - 1000A
-

(Out of stock)
280.782,00