Schneider Electric Cartridge C1 Neutral-350 for surge arrester PRD1 25r and PRD1 Master;16317
cartridge C1 Neutral-350 for surge arrester PRD1 25r and PRD1 Master...
VAT-exclusive price: 30.572,00 |
VAT-inclusive price: 36.686,40 |
cartridge C1 Neutral-350 for surge arrester PRD1 25r and PRD1 Master
| product or component type | Cartridge |
|---|---|
| device short name | C1 Neutral-350 |
| surge arrester type | Electrical distribution network |
| surge arrester class type | Type 1 |
|---|---|
| surge arrester technology | Spark gap |
| earthing system |
TN TT |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50 Hz |
| nominal discharge current | 20 kA |
| [Uc] maximum continuous operating voltage | 350 V |
| maximum [Up] voltage protection level | <1.5 kV type 1 |
| [If] follow current | 0.1 kA |
| mounting mode | Plug-in |
| mounting support | Into SPD module |
| 9 mm pitches | 4 |
| height | 50 mm |
| width | 36 mm |
| depth | 57 mm |
| colour | Anthracite grey (RAL 7016) |
| material | PBT (polybutylene terephthalate) |
| response time | < 100 ns |
| standards |
IEC 61643-1 EN 61643-11 |
|---|---|
| product certifications | KEMA-KEUR |
| IP degree of protection | IP20 front face: |
| relative humidity | 5…90 % |
| operating altitude | 0...2000 m |
| ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…80 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 215.0 g |
| Package 1 Height | 4.5 cm |
| Package 1 width | 8.3 cm |
| Package 1 Length | 11.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 35 |
| Package 2 Weight | 8.715 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 54 |
| Package 3 Weight | 13.933 kg |
| Package 3 Height | 30.0 cm |
| Package 3 width | 30.0 cm |
| Package 3 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric Cartridge C1 35-440 for surge arrester PRD1 35r;16318
Cartridge C1 35-440 for surge arrester PRD1 35r
-

(Out of stock)
Price on request
Schneider Electric cartridge C2 40-350 for surge arrester PRD1;16316
cartridge C2 40-350 for surge arrester PRD1
-

(Out of stock)
29.973,00
Schneider Electric cartridge C1 25-350 for surge arrester PRD1;16315
cartridge C1 25-350 for surge arrester PRD1
-

(Out of stock)
30.572,00
Schneider Electric cartridge C1 Master-350 for surge arrester PRD1 Master;16314
cartridge C1 Master-350 for surge arrester PRD1 Master
-

(Out of stock)
38.519,00
Schneider Electric Cartridge C1 35-440 for surge arrester PRD1 35r;16318
Cartridge C1 35-440 for surge arrester PRD1 35r
-

(Out of stock)
Price on request
Schneider Electric Modularni odvodnik prenapona, Acti9 iPRD1 12.5, 3 P+N, 350 V, sa daljinskim prenosom
Modular surge arrester, Acti9 iPRD1 12.5, 3 P + N, 350 V, with remote transfert
-

(Out of stock)
30.869,00