Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 37...50 A - klasa 10A; LRE357
Thermal overload relay,EasyPact TVS,37...50A,class 10A...
VAT-exclusive price: 10.978,00 |
VAT-inclusive price: 13.173,60 |
Thermal overload relay,EasyPact TVS,37...50A,class 10A
| Range | EasyPact |
|---|---|
| Product name | EasyPact TVS |
| Product or component type | Differential thermal overload relay |
| Device short name | LRE |
| Relay application | Motor protection |
| Phase failure sensitivity | Tripping current 130 % of Ir on two phase, the last one at 0 conforming to IEC 60947-4-1 |
| Product compatibility | LC1E50...95 |
|---|---|
| Network type | AC |
| Network frequency | 50...60 Hz |
| Mounting support |
Under contactor Plate, with specific accessories Rail, with specific accessories |
| Thermal overload class | Class 10A conforming to IEC 60947-4-1 |
| Signalling function | Relay trip indicator |
| Thermal protection adjustment range | 37…50 A |
| Tripping threshold | 1.14 +/- 0.06 Ir conforming to IEC 60947-4-1 |
| Mechanical robustness |
Shocks: 6 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-7 Vibrations: 3 GN conforming to IEC 60068-2-6 |
| Auxiliary contact composition | 1 NO + 1 NC |
| [Ith] conventional free air thermal current | 5 A for signalling circuit |
| [Ue] rated operational voltage | <= 690 V AC |
| Associated fuse rating |
100 A gG for power circuit 63 A aM for power circuit 5 A gG for signalling circuit |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V conforming to IEC 60947-4-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Local signalling | Trip indicator |
| Control type |
Push-button red stop: Push-button green reset: |
| Temperature compensation | -20…60 °C |
| Connections - terminals |
Signalling circuit: screw clamp terminals 2 1…2.5 mm² - cable stiffness: flexible without cable end Signalling circuit: screw clamp terminals 2 1…2.5 mm² - cable stiffness: flexible with cable end Signalling circuit: screw clamp terminals 2 1…2.5 mm² - cable stiffness: solid without cable end Power circuit: screw clamp terminals 1 4…35 mm² - cable stiffness: flexible without cable end Power circuit: screw clamp terminals 1 4…35 mm² - cable stiffness: flexible with cable end Power circuit: screw clamp terminals 1 4…35 mm² - cable stiffness: solid without cable end |
| Recommended tightening torque |
Power circuit: 9 N.m - on screw clamp terminals Signalling circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals |
| Height | 54 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 113 mm |
| Net weight | 0.46 kg |
| Standards |
IEC 60947-4-1 IEC 60947-5-1 |
|---|---|
| Product certifications | EAC |
| Protective treatment | TH conforming to IEC 60068 |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation |
-20…60 °C without derating conforming to IEC 60947-4-1 -20…70 °C with derating |
| Ambient air temperature for storage | -60…80 °C |
| Fire resistance | 850 °C conforming to IEC 60068-2-1 |
| Dielectric strength | 6 kV at 50 Hz conforming to IEC 60255-5 |
| Electromagnetic compatibility | Surge withstand: 6 kV conforming to IEC 60801-5 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8 cm |
| Package 1 Width | 9 cm |
| Package 1 Length | 12.5 cm |
| Package 1 Weight | 484 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 9 |
| Package 2 Height | 15 cm |
| Package 2 Width | 30 cm |
| Package 2 Length | 40 cm |
| Package 2 Weight | 4.742 kg |
| Package 3 Height | 15.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 0.16...0.25 A - klasa 10A; LRE02
Thermal overload relay,EasyPact TVS,0.16...0.25A,class 10A
-

(Out of stock)
4.445,00
Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 0.25...0.4 A - klasa 10A; LRE03
Thermal overload relay,EasyPact TVS,0.25...0.4A,class 10A
-

(Out of stock)
4.445,00
Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 0.4...0.63 A - klasa 10A; LRE04
Thermal overload relay,EasyPact TVS,0.4...0.63A,class 10A
-

(Out of stock)
4.493,00
Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 48...65 A - klasa 10A; LRE359
Thermal overload relay,EasyPact TVS,48...65A,class 10A
-

(Out of stock)
11.403,00
Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 55...70 A - klasa 10A; LRE361
Thermal overload relay,EasyPact TVS,55...70A,class 10A
-

(Out of stock)
11.808,00
Schneider Electric EasyPact TVS diferencijalni termički relej 63...80 A - klasa 10A; LRE363
Thermal overload relay,EasyPact TVS,63...80A,class 10A
-

(Out of stock)
12.382,00