Schneider Electric Energetski senzor, PowerTag fazaNeutralna 63A 1P+N gornja pozicija;A9MEM1561
energy sensor, PowerTag phaseNeutral 63A 1P+N top position...
VAT-exclusive price: 15.520,00 |
VAT-inclusive price: 18.624,00 |
energy sensor, PowerTag phaseNeutral 63A 1P+N top position
| Range of product | PowerLogic |
|---|---|
| product name | PowerTag A9 P63 |
| product or component type | Energy sensor |
| Poles | 1P + N |
| Maximum current [Imax] | 63 A |
| [Ib] basic current | 10 A |
| starting current | 40 mA |
| saturation current | 130 A |
| product specific application |
Overload alarm Cost allocation Load monitoring Circuit monitoring Energy management |
| Concentrator compatibility |
Acti9 Smartlink SI B Acti9 Smartlink SI D Acti9 PowerTag Link C Acti9 PowerTag Link Acti9 PowerTag Link HD Wiser IP module EcoStruxure Panel Server Universal EcoStruxure Panel Server Advanced PrismaSet Active |
| range compatibility |
DuoLine ID'clic XP Acti 9 DT40 Vigi Acti 9 DT40 Acti 9 iC40 Multi 9 N40 Vigi Acti 9 iDPN (China version) Domae RCBO Acti 9 iCV40 Domae MCB DuoLine D'clic Vigi Multi 9 N40 Acti9 IDc Acti 9 C40 Acti9 iDPN Vigi Acti9 ITG40 Acti 9 iDPN DuoLine D'clic XP Acti 9 C40 Vigi Acti9 ID C40 |
| type of measurement |
Voltage Active energy Current Active power Power factor |
| accuracy class |
Class 1 current conforming to IEC 61557-12 Class 0.5 voltage conforming to IEC 61557-12 Class 1 active power conforming to IEC 61557-12 Class 1 active energy conforming to IEC 61557-12 Class 1 power factor conforming to IEC 61557-12 |
| mounting location | Top |
| mounting support | On circuit breaker |
| connection pitch | 9 mm Ph/N |
| product destination | Switchboard |
| Event management | Voltage loss with measured current at voltage loss |
| transmission support medium | Radio frequency 2.4…2.4835 GHz conforming to IEEE 802.15.4 |
| emission power | 10 mW |
| mounting mode | By screws (terminals) |
|---|---|
| Electrical connection (voltage sensing & power supply) | Connector tooth |
| cable cross section |
1 rigid cable 1.5…16 mm² 2 stranded cable 1.5…2.5 mm² 2 rigid cable 1.5…2.5 mm² 1 stranded cable 1.5…16 mm² |
| supply voltage | 200...240 V AC, +/- 20 % |
| network frequency |
50 Hz 60 Hz |
| Maximum power consumption | 1 VA |
| standards |
IEC 61557-12 IEC 61010-1 IEC 61010-2-030 IEC 61326-1 ETSI EN 300 328 ETSI EN 301 487-1 |
| height |
Sensor element: 20 mm Base unit: 8 mm |
| width |
Sensor element: 18 mm Base unit: 18 mm |
| depth |
Sensor element: 44.5 mm Base unit: 28 mm |
| net weight | 18 g |
| colour | White (RAL 9003) |
| quality labels | CE |
|---|---|
| directives | 2014/53/EU - radio equipment directive |
| operating altitude | 0...2000 m |
| ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| overvoltage category | III conforming to IEC 61010-1 |
| measurement category | Category III conforming to IEC 61010-2-030 |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK05 |
| pollution degree | 3 |
| relative humidity | 0…95 % at 45 °C conforming to IEC 60721-3-3 |
| vibration resistance | 3M4 conforming to IEC 60721-3-3 |
| electromagnetic compatibility |
Industrial electromagnetic environment conforming to IEC 61326-1 Radiated EMC conforming to ETSI EN 301 489-17 Electromagnetic emission conforming to IEC 62311 |
| environmental characteristics |
Dustproof class 3S3 conforming to IEC 60721-3-3 Salt mist class 3C2 conforming to IEC 60721-3-3 Indoor use |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 56.0 g |
| Package 1 Height | 6.5 cm |
| Package 1 width | 7.4 cm |
| Package 1 Length | 8 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Weight | 2.03 kg |
| Package 2 Height | 15 cm |
| Package 2 width | 30 cm |
| Package 2 Length | 40 cm |
| Range of product | PowerLogic |
|---|---|
| product name | PowerTag A9 P63 |
| product or component type | Energy sensor |
| Poles | 1P + N |
| Maximum current [Imax] | 63 A |
| [Ib] basic current | 10 A |
| starting current | 40 mA |
| saturation current | 130 A |
| product specific application |
Overload alarm Cost allocation Load monitoring Circuit monitoring Energy management |
| Concentrator compatibility |
Acti9 Smartlink SI B Acti9 Smartlink SI D Acti9 PowerTag Link C Acti9 PowerTag Link Acti9 PowerTag Link HD Wiser IP module EcoStruxure Panel Server Universal EcoStruxure Panel Server Advanced PrismaSet Active |
| range compatibility |
DuoLine ID'clic XP Acti 9 DT40 Vigi Acti 9 DT40 Acti 9 iC40 Multi 9 N40 Vigi Acti 9 iDPN (China version) Domae RCBO Acti 9 iCV40 Domae MCB DuoLine D'clic Vigi Multi 9 N40 Acti9 IDc Acti 9 C40 Acti9 iDPN Vigi Acti9 ITG40 Acti 9 iDPN DuoLine D'clic XP Acti 9 C40 Vigi Acti9 ID C40 |
| type of measurement |
Voltage Active energy Current Active power Power factor |
| accuracy class |
Class 1 current conforming to IEC 61557-12 Class 0.5 voltage conforming to IEC 61557-12 Class 1 active power conforming to IEC 61557-12 Class 1 active energy conforming to IEC 61557-12 Class 1 power factor conforming to IEC 61557-12 |
| mounting location | Top |
| mounting support | On circuit breaker |
| connection pitch | 9 mm Ph/N |
| product destination | Switchboard |
| Event management | Voltage loss with measured current at voltage loss |
| transmission support medium | Radio frequency 2.4…2.4835 GHz conforming to IEEE 802.15.4 |
| emission power | 10 mW |
| mounting mode | By screws (terminals) |
|---|---|
| Electrical connection (voltage sensing & power supply) | Connector tooth |
| cable cross section |
1 rigid cable 1.5…16 mm² 2 stranded cable 1.5…2.5 mm² 2 rigid cable 1.5…2.5 mm² 1 stranded cable 1.5…16 mm² |
| supply voltage | 200...240 V AC, +/- 20 % |
| network frequency |
50 Hz 60 Hz |
Similar products:
Schneider Electric Digital module, MasterPact MTZ, PowerTag for MasterPact MTZ, MicroLogic X control unit; LV850018
Digital module, MasterPact MTZ, PowerTag for MasterPact MTZ, MicroLogic X control unit
-

(Out of stock)
Price on request
Schneider Electric PowerTag Flex 230V, 63A 1P+N bežični senzor;A9MEM1560
PowerTag Flex 230V, 63A 1P+N bežični senzor
-

(Out of stock)
15.371,00
Schneider Electric PowerTag Acti 9 Monokonekcija 1P+W Max 63A bežični senzor;A9MEM1520
energy sensor, PowerTag Monoconnect 63A 1P+Wire top and bottom position
-

(Out of stock)
15.371,00
Schneider Electric PowerTag C IO 230V digitalni ulazni izlazni modul; A9XMC1D3
PowerTag C IO 230V digital input output module
-

(Out of stock)
19.921,00
Schneider Electric PowerTag Flex 400V, 63A 3P bežični senzor;A9MEM1573
energy sensor PowerTag Flex 63A 3P top and bottom position
-

(Out of stock)
25.056,00
Schneider Electric PowerTag Acti 9 Monokonekcija 3P Max 63A bežični senzor;A9MEM1540
energy sensor, PowerTag Monoconnect 63A 3P top and bottom position
-

(Out of stock)
25.056,00