Schneider Electric Modularni sigurnosni transformator iTR - 230 V 50..60 Hz -izlaz 12..24 V - 25 VA; A9A15219
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 25 VA...
VAT-exclusive price: 5.238,00 |
VAT-inclusive price: 6.285,60 |
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 25 VA
| Transformer type | Safety transformer |
|---|---|
| Range | Acti9 |
| Range of product | Acti9 |
| Product name | Acti9 iTR |
| Product or component type | Transformer |
| Device short name | ITR |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50/60 Hz |
|---|---|
| Output voltage |
12/24 V: +/-5 % on load 14/28 V: off load |
| Output short-circuit protection | Built-in |
| Rated power in VA | 25 VA |
| Temperature derating table |
25 VA 35 °C 23.75 VA 40 °C 20 VA 50 °C 15 VA 55 °C 11.25 VA 60 °C |
| Mounting mode | Fixed |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| 9 mm pitches | 10 |
| Height | 89 mm |
| Width | 90 mm |
| Depth | 60 mm |
| Colour | White |
| Auxiliary connection terminal | Tunnel type terminals 4 mm² |
| Standards |
EN 61558-2-6 IEC 61558-2-6 EN 60742 |
|---|---|
| Product certifications | NF |
| Overvoltage category | Class II with terminal shields in option |
| Ambient air temperature for operation | -20…55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…80 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.0 cm |
| Package 1 Width | 10.0 cm |
| Package 1 Length | 10.0 cm |
| Package 1 Weight | 1.142 kg |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 9.491 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|
| Transformer type | Safety transformer |
|---|---|
| Range | Acti9 |
| Range of product | Acti9 |
| Product name | Acti9 iTR |
| Product or component type | Transformer |
| Device short name | ITR |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50/60 Hz |
|---|---|
| Output voltage |
12/24 V: +/-5 % on load 14/28 V: off load |
| Output short-circuit protection | Built-in |
| Rated power in VA | 25 VA |
| Temperature derating table |
25 VA 35 °C 23.75 VA 40 °C 20 VA 50 °C 15 VA 55 °C 11.25 VA 60 °C |
| Mounting mode | Fixed |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| 9 mm pitches | 10 |
| Height | 89 mm |
| Width | 90 mm |
| Depth | 60 mm |
| Colour | White |
| Auxiliary connection terminal | Tunnel type terminals 4 mm² |
| Standards |
EN 61558-2-6 IEC 61558-2-6 EN 60742 |
|---|---|
| Product certifications | NF |
| Overvoltage category | Class II with terminal shields in option |
| Ambient air temperature for operation | -20…55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…80 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.0 cm |
| Package 1 Width | 10.0 cm |
| Package 1 Length | 10.0 cm |
| Package 1 Weight | 1.142 kg |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 9.491 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric modularni sigurnosni transformator iTR - 230 V 50..60 Hz - izlaz 12..24 V - 16VA; A9A15218
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 16 VA
-

(Out of stock)
4.531,00
Schneider Electric modularni sigurnosni transformator iTR - 230 V 50..60 Hz -izlaz 12..24 V - 40 VA; A9A15220
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 40 VA
-

(Out of stock)
6.094,00
Schneider Electric modularni sigurnosni transformator iTR - 230 V 50..60 Hz -izlaz 12..24 V - 63 VA; A9A15222
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 63 VA
-

(Out of stock)
7.545,00
Schneider Electric Acti9 transformator za zvono iTR - 230 V 50..60 Hz - izlaz 8..12 V - 8 VA; A9A15216
Acti9 modular bell transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 8..12 V - 8 VA
-

(Out of stock)
3.539,00
Schneider Electric modularni sigurnosni transformator iTR - 230 V 50..60 Hz -izlaz 12..24 V - 40 VA; A9A15220
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 40 VA
-

(Out of stock)
6.094,00
Schneider Electric modularni sigurnosni transformator iTR - 230 V 50..60 Hz -izlaz 12..24 V - 63 VA; A9A15222
modular safety transfomer iTR - 230 V 50..60 Hz - output 12..24 V - 63 VA
-

(Out of stock)
7.545,00