Schneider Electric Prekidač za ručni sistem za izmenu izvora napajanja INS400 - 3P - 400 A;31150
complete manual source changeover assembly, FXM400, Compact INS400 switch disconnectors, 400 A, 3 poles...
Price on request
complete manual source changeover assembly, FXM400, Compact INS400 switch disconnectors, 400 A, 3 poles
| range of product | INS320...630 |
|---|---|
| range | ComPact |
| device short name | INS400 |
| product or component type | Changeover switch |
| device application | Change source of supply |
| range compatibility | Compact INS INS400 switch disconnector |
| poles description | 3P |
| network type |
DC AC |
| network frequency | 50/60 Hz |
| mounting mode | Fixed |
| upside connection | Front |
| downside connection | Front |
| suitability for isolation | Yes |
| contact position indicator | Yes |
| [Icm] rated short-circuit making capacity |
330 kA with upstream protection circuit breaker 690 V AC at 50/60 Hz 50 kA switch-disconnector alone 690 V AC at 50/60 Hz |
| transfer switch class | PC |
|---|---|
| number of contact position | 3 |
| control type | Direct front rotary handle |
| mounting support |
Rail Plate |
| locking options description | Padlocking in OFF position |
| [Ie] rated operational current |
AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 220/240 V AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 380/415 V AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 440/480 V AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 480 V NEMA AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 500/525 V AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 660/690 V AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 220/240 V AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 380/415 V AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 440/480 V AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 480 V NEMA AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 500/525 V AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 660/690 V DC-22A: 400 A DC 125 V 2 poles in series DC-23A: 400 A DC 125 V 2 poles in series |
| [Ith] conventional free air thermal current | 400 A at 60 °C |
| rated duty | Uninterrupted |
| intermittent duty class | Class 120 - 60 % |
| [Ui] rated insulation voltage | 750 V AC 50/60 Hz |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| [Ue] rated operational voltage |
125 V DC conforming to IEC 60947-3 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3 750 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3 750 V DC conforming to IEC 60947-3 |
| mechanical interlocking | With mechanical interlocking |
| mechanical durability | 10000 cycles |
| electrical durability |
AC-22A: 1500 cycles 440 V AC 50/60 Hz AC-22A: 1500 cycles 500 V AC 50/60 Hz AC-22A: 1500 cycles 690 V AC 50/60 Hz AC-23A: 1500 cycles 440 V AC 50/60 Hz AC-23A: 1500 cycles 500 V AC 50/60 Hz AC-23A: 1500 cycles 690 V AC 50/60 Hz DC-23A: 1000 cycles 125 V DC 2 poles in series |
| connection pitch | 45 mm |
| [Icw] rated short-time withstand current |
11.5 kA during 3 s conforming to IEC 60947-3 20 kA during 1 s conforming to IEC 60947-3 4 kA during 30 s conforming to IEC 60947-3 4.9 kA during 20 s conforming to IEC 60947-3 |
| height | 205 mm |
| width | 395 mm |
| depth | 155 mm |
| net weight | 13.5 kg |
| standards |
IEC 60947-3 IEC 60947-1 |
|---|---|
| product certifications |
CCC KEMA-KEUR |
| electrical shock protection class | Class II |
| IP degree of protection | IP40 conforming to IEC 60947-3 |
| pollution degree | 3 |
| ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| ambient air temperature for storage | -50…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 13.458 kg |
| Package 1 Height | 21.2 cm |
| Package 1 width | 23.5 cm |
| Package 1 Length | 50 cm |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 1 |
| Package 2 Weight | 14.224 kg |
| Package 2 Height | 30 cm |
| Package 2 width | 40 cm |
| Package 2 Length | 60 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
