Schneider Electric Temperaturni transmiter - 0..1200 °C/32..2192 °F - za termoparove K; RMTK90BD
Converter for thermocouples, Harmony Analog, temperature transmitter, 0...1200 degree COr 32...2192 degree F...
VAT-exclusive price: 21.226,00 |
VAT-inclusive price: 25.471,20 |
Converter for thermocouples, Harmony Analog, temperature transmitter, 0...1200 degree COr 32...2192 degree F
| Range of product | Harmony Analog |
|---|---|
| Product or component type | Converter for thermocouples |
| Analogue input type | Thermocouple 0...1200 °C/32...2192 °F thermocouple K conforming to IEC 60584 |
| Analogue output type |
Current 0...20 mA <= 500 Ohm Current 4...20 mA <= 500 Ohm Voltage 0...10 V >= 100 kOhm |
| Protection type |
Overvoltage protection on output (+/- 30 V) Reverse polarity protection on output Short-circuit protection on output |
|---|---|
| abnormal analogue output voltage |
-15...-11 V when no input or input wire broken 11...15 V when no input or input wire broken |
| abnormal analogue output current | -30…0 mA when no input or input wire broken |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 %, non isolated |
| Current consumption |
<= 40 mA for voltage <= 40 mA for voltage output <= 60 mA for current |
| Local signalling | LED (green) for power ON |
| Measurement error |
+/- 10 % of full scale at 20 °C (electromagnetic interference of 10 V/m) +/- 1 % of full scale at 20 °C |
| Repeat accuracy |
+/- 0.25 % full scale at 20 °C +/- 0.8 % full scale at 60 °C |
| Temperature coefficient | 200 ppm/°C |
| Cold junction compensation | Built-in, measurement: between 0 and 60 °C |
| Clamping connection capacity |
2 x 1.5 mm² 1 x 2.5 mm² |
| Tightening torque | 0.6…1.1 N.m |
| Marking | CE |
| Surge withstand | 0.5 kV during 1.2/50 µs conforming to IEC 61000-4-5 |
| [Ui] rated insulation voltage | 2 kV |
| Fixing mode |
By screws (mounting plate) Clip-on (35 mm symmetrical DIN rail) |
| Safety reliability data |
MTTFd = 49.2 years B10d = 45447 |
| Net weight | 0.12 kg |
| Standards |
IEC 60584-1 IEC 60947-1 |
|---|---|
| Product certifications |
GL UL CSA |
| IP degree of protection |
IP20 (terminal block) IP50 (housing) |
| Fire resistance |
850 °C conforming to IEC 60695-2-1 850 °C conforming to UL |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 10…100 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Resistance to electrostatic discharge |
6 kV (in contact) conforming to IEC 61000-4-2 level 3 8 kV (in air) conforming to IEC 61000-4-2 level 3 |
| Resistance to fast transients |
1 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4 2 kV (on power supply) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Disturbance radiated/conducted |
CISPR 11 CISPR 22 group 1 - class B |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Ambient air temperature for operation |
0…50 °C mounting side by side 0…60 °C 2 cm spacing |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.7 cm |
| Package 1 Width | 8.2 cm |
| Package 1 Length | 8.5 cm |
| Package 1 Weight | 101.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 47 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 5.253 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|
