Schneider Electric Temperaturni transmiter - 40..40 °C/40..104 °F - za Optimum Pt100 sonde; RMPT13BD
Converter for Optimum Pt100 probes, Harmony Analog, temperature transmitter, 40...40 degree COr 40...104 degree F...
VAT-exclusive price: 14.692,00 |
VAT-inclusive price: 17.630,40 |
Converter for Optimum Pt100 probes, Harmony Analog, temperature transmitter, 40...40 degree COr 40...104 degree F
| Range of product | Harmony Analog |
|---|---|
| Product or component type | Converter for Optimum Pt100 probes |
| Analogue input type | Temperature probe - 40...40 °C/- 40...104 °F Pt 100 2, 3 or 4 wires |
| Analogue output type |
Current 4...20 mA <= 500 Ohm Voltage 0...10 V >= 100 kOhm |
| Protection type |
Reverse polarity protection on output Overvoltage protection on output (+/- 30 V) Reverse polarity protection on power supply Short-circuit protection on output |
|---|---|
| abnormal analogue output voltage |
-15...-11 V when no input or input wire broken 11...15 V when no input or input wire broken |
| abnormal analogue output current |
-30…0 mA when no input or input wire broken 22…30 mA when no input or input wire broken |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC non isolated +/- 20 % |
| Current consumption |
<= 40 mA for voltage output <= 60 mA for current output |
| Local signalling | LED (green) for power ON |
| Measurement error |
+/- 0.5 % of full scale (3 or 4 wires) at 20 °C +/- 1 % of full scale (2 wires) at 20 °C +/- 10 % of full scale at 20 °C (electromagnetic interference of 10 V/m) |
| Repeat accuracy |
+/- 0.2 % full scale at 20 °C +/- 0.6 % full scale at 60 °C |
| Temperature coefficient | 150 ppm/°C |
| Maximum wiring resistance | 0.2 Ohm connection in 2 wires |
| Clamping connection capacity |
1 x 2.5 mm² 2 x 1.5 mm² |
| Tightening torque | 0.6…1.1 N.m |
| Marking | CE |
| Surge withstand | 0.5 kV during 1.2/50 µs conforming to IEC 61000-4-5 |
| [Ui] rated insulation voltage | 2000 V |
| Fixing mode |
Clip-on (35 mm symmetrical DIN rail) Fixed (mounting plate) |
| Safety reliability data |
B10d = 40564 MTTFd = 43.9 years |
| Net weight | 0.12 kg |
| Electromagnetic compatibility |
Electrostatic discharge - test level: 6 kV level 3 (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 Electrostatic discharge - test level: 8 kV level 3 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2 |
|---|---|
| Standards |
EN/IEC 60751 EN/IEC 60584-1 DIN 43760 EN/IEC 60947-1 |
| Product certifications |
CSA UL GL |
| IP degree of protection |
IP20 (terminal block) IP50 (housing) |
| Fire resistance |
850 °C conforming to IEC 60695-2-1 850 °C conforming to UL |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 10…100 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Resistance to fast transients |
1 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4 2 kV (on power supply) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Disturbance radiated/conducted |
CISPR 11 CISPR 22 group 1 - class B |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Ambient air temperature for operation |
0…50 °C mounting side by side 0…60 °C 2 cm spacing |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.7 cm |
| Package 1 Width | 8.2 cm |
| Package 1 Length | 8.5 cm |
| Package 1 Weight | 108.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 47 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 5.591 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|
| Range of product | Harmony Analog |
|---|---|
| Product or component type | Converter for Optimum Pt100 probes |
| Analogue input type | Temperature probe - 40...40 °C/- 40...104 °F Pt 100 2, 3 or 4 wires |
| Analogue output type |
Current 4...20 mA <= 500 Ohm Voltage 0...10 V >= 100 kOhm |
| Protection type |
Reverse polarity protection on output Overvoltage protection on output (+/- 30 V) Reverse polarity protection on power supply Short-circuit protection on output |
|---|---|
| abnormal analogue output voltage |
-15...-11 V when no input or input wire broken 11...15 V when no input or input wire broken |
| abnormal analogue output current |
-30…0 mA when no input or input wire broken 22…30 mA when no input or input wire broken |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC non isolated +/- 20 % |
| Current consumption |
<= 40 mA for voltage output <= 60 mA for current output |
| Local signalling | LED (green) for power ON |
| Measurement error |
+/- 0.5 % of full scale (3 or 4 wires) at 20 °C +/- 1 % of full scale (2 wires) at 20 °C +/- 10 % of full scale at 20 °C (electromagnetic interference of 10 V/m) |
| Repeat accuracy |
+/- 0.2 % full scale at 20 °C +/- 0.6 % full scale at 60 °C |
| Temperature coefficient | 150 ppm/°C |
| Maximum wiring resistance | 0.2 Ohm connection in 2 wires |
| Clamping connection capacity |
1 x 2.5 mm² 2 x 1.5 mm² |
| Tightening torque | 0.6…1.1 N.m |
| Marking | CE |
| Surge withstand | 0.5 kV during 1.2/50 µs conforming to IEC 61000-4-5 |
| [Ui] rated insulation voltage | 2000 V |
| Fixing mode |
Clip-on (35 mm symmetrical DIN rail) Fixed (mounting plate) |
| Safety reliability data |
B10d = 40564 MTTFd = 43.9 years |
| Net weight | 0.12 kg |
| Electromagnetic compatibility |
Electrostatic discharge - test level: 6 kV level 3 (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 Electrostatic discharge - test level: 8 kV level 3 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2 |
|---|---|
| Standards |
EN/IEC 60751 EN/IEC 60584-1 DIN 43760 EN/IEC 60947-1 |
| Product certifications |
CSA UL GL |
| IP degree of protection |
IP20 (terminal block) IP50 (housing) |
| Fire resistance |
850 °C conforming to IEC 60695-2-1 850 °C conforming to UL |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 10…100 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Resistance to fast transients |
1 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4 2 kV (on power supply) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Disturbance radiated/conducted |
CISPR 11 CISPR 22 group 1 - class B |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Ambient air temperature for operation |
0…50 °C mounting side by side 0…60 °C 2 cm spacing |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 |
Similar products:
Schneider Electric temperaturni transmiter - 100..100 °C/148..212 °F - za Optimum Pt100 sonde; RMPT23BD
Converter for Optimum Pt100 probes, Harmony Analog, temperature transmitter, 100...100 degree COr 148...212 degree F
-

(Out of stock)
14.692,00
Schneider Electric temperaturni transmiter - 0..100 °C/32..212 °F - za Optimum Pt100 sonde; RMPT33BD
Converter for Optimum Pt100 probes, Harmony Analog, temperature transmitter, 0...100 degree COr 32...212 degree F
-

(Out of stock)
14.692,00
Schneider Electric Harmony analog, Temperature transmitter, 0..250 °C/32..482 °F, for Universal Pt100 probes ; RMPT50BD
Harmony analog, Temperature transmitter, 0..250 °C/32..482 °F, for Universal Pt100 probes ; RMPT50BD
-

(Out of stock)
17.961,00
Schneider Electric Harmony analog, Temperature transmitter, 0..100 °C/32..212 °F, for Universal Pt100 probes ; RMPT30BD
Harmony analog, Temperature transmitter, 0..100 °C/32..212 °F, for Universal Pt100 probes ; RMPT30BDHarmony analog, Temperature transmitter, 0..100 °C/32..212
-

(Out of stock)
17.961,00
Schneider Electric temperaturni transmiter - 40..40 °C/40..104 °F - za univerzalne Pt100 sonde; RMPT10BD
Converter for Universal Pt100 probes, Harmony Analog, temperature transmitter, 40...40 degree COr 40...104 degree F
-

(Out of stock)
17.961,00
Schneider Electric temperaturni transmiter - 100..100 °C/148..212 °F -za univerzalne Pt100 sonde; RMPT20BD
Converter for Universal Pt100 probes, Harmony Analog, temperature transmitter, 100...100 degree COr 148...212 degree F
-

(Out of stock)
17.961,00