SIEMENS Kontaktor 3RT2017-1CP04-3MA0
The 3RT2017-1CP04-3MA0 is a 3-pole power contactor (size S00) rated for AC-3 applications up to 12 A and 5.5 kW at 400 V. It features two normally open (2NO)...
VAT-exclusive price: 4.166,73 |
VAT-inclusive price: 5.000,08 |
The 3RT2017-1CP04-3MA0 is a 3-pole power contactor (size S00) rated for AC-3 applications up to 12 A and 5.5 kW at 400 V. It features two normally open (2NO) and two normally closed (2NC) auxiliary contacts. The unit includes a 230 V AC coil and spring-type terminals for fast and secure wiring in motor control systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Code | 3RT2017-1CP04-3MA0 |
| Application | Motor Contactor (AC-3) |
| Main Contacts | 3 NO |
| Auxiliary Contacts | 2 NO + 2 NC |
| Rated Current | 12 A |
| Rated Power | 5.5 kW at 400 V |
| Coil Voltage | 230 V AC, 50/60 Hz |
| Terminal Type | Spring terminal |
| Size | S00 |
| Typical Weight | 0.270 kg |
Similar products:
SIEMENS Kontaktor 3TF2010-6AC2
The 3TF2010-6AC2 is a motor power contactor, size S00, featuring three normally open (3NO) main contacts and one auxiliary normally open (1NO) contact. Designed
-

(Out of stock)
0,00
SIEMENS Kontaktor 3TF2001-0AG2
The 3TF2001-0AG2 is a motor contactor, size S00, featuring 3 normally open (3NO) contacts. It is suitable for AC-3 applications up to 4 kW at 400 V. The device operates
-

(Out of stock)
Price on request
SIEMENS KONTAKTOR 3RT2015-1AP02 7A 230VAC 1NC
The 3RT2015-1AP02 contactor is a 3-pole AC-3 device rated for up to 3 kW at 400 V. It includes one normally closed (1NC) auxiliary contact and operates with
-

(Out of stock)
1.849,42
SIEMENS Kontaktor 3RT2018-1AP04-3MA0
The 3RT2018-1AP04-3MA0 is a 3-pole power contactor, size S00, suitable for AC-3 applications up to 16 A and 7.5 kW at 400 V. It features 2 NO + 2 NC contacts and
-

(Out of stock)
4.380,89
SIEMENS Kontaktor 3RT2026-1AP60
The 3RT2026-1AP60 is a 3-pole power contactor, size S0, equipped with one normally open (1NO) and one normally closed (1NC) auxiliary contact. Suitable for AC-3
-

(Out of stock)
4.584,43
SIEMENS Kontaktor 3RT2036-1AP04-3MA0
The 3RT2036-1AP04-3MA0 is a 3-pole power contactor, size S0, featuring two normally open (2NO) and two normally closed (2NC) auxiliary contacts. It is suitable for
-

(Out of stock)
10.735,76