SIEMENS KONTAKTOR 3RT2023-1AK60 9A 110VAC NO+NC
Power contactor for AC-3 applications, rated for 9 A and up to 4 kW at 400 V. Equipped with 1 NO + 1 NC auxiliary contacts. Suitable for 110 V AC, 50 Hz and 120...
Brand: SIEMENS
Product Code: 3RT2023-1AK60
Availability: Check availability
VAT-exclusive price: 2.224,58
VAT-inclusive price: 2.669,50
Power contactor for AC-3 applications, rated for 9 A and up to 4 kW at 400 V. Equipped with 1 NO + 1 NC auxiliary contacts. Suitable for 110 V AC, 50 Hz and 120 V AC, 60 Hz operation. Three-pole, size S0, with screw terminals.
Product Specification – Siemens 3RT2023-1AK60
Product Type Contactor
Model 3RT2023-1AK60
Rated Current 9 A
Coil Voltage 110 VAC