SIEMENS KONTAKTOR 3RT2526-1AP60 25A 220VAC 2O+2C
The 3RT2526-1AP60 contactor is a 4-pole device for AC-3 applications, rated at 25 A and up to 11 kW motor power at 400 V. It operates with a control voltage of 220...
Brand: SIEMENS
Product Code: 3RT2526-1AP60
Availability: Check availability
VAT-exclusive price: 6.107,16
VAT-inclusive price: 7.328,59
The 3RT2526-1AP60 contactor is a 4-pole device for AC-3 applications, rated at 25 A and up to 11 kW motor power at 400 V. It operates with a control voltage of 220 V AC (50 Hz) or 240 V AC (60 Hz) and includes 2 NO + 2 NC main contacts and integrated auxiliary contacts (1 NO + 1 NC). With its compact S0 size and screw terminals, it is ideal for industrial control panel installations.
Product Specification
Product Name 3RT2526-1AP60
Contactor Type Power Contactor
Rated Current (AC-3) 25 A
Rated Power 11 kW / 400 V
Control Voltage 220 V AC / 50 Hz or 240 V AC / 60 Hz