Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm2 , Siva; 307019
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M with one input and one output connection. Designed for conductors up to 1.5mm², rated for 17.5A and up to 800V. Made...
VAT-exclusive price: 46,00 |
VAT-inclusive price: 55,20 |
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M with one input and one output connection. Designed for conductors up to 1.5mm², rated for 17.5A and up to 800V. Made of durable PA insulation and engineered for easy installation. Available in grey color.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating material | PA |
| Flammability class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 100 |
| Weight (g) | --- |
| Dimensions | |
| Width | 4.2 mm |
| Length | 52 mm |
| Height (MR 32) | --- mm |
| Height (MR 35x7.5) | 37.8 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 800 V ~ |
| Nominal Current | 17.5 A |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Standard | EN 60947-7-1 / EN 60947-7-2 |
| VDE Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| VDE Standard | EN 60947-7-2 |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 1.5 |
| ATEX Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 1.5 |
| Connection Data | |
| Minimum solid strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum solid strand cross section | 2.5 mm² |
| Minimum fine strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum fine strand cross section | 2.5 mm² |
| AWG Conductor Range | 22-14 |
| Connection Type | practical spring, push-in / pratik yay baskılı |
| Insulation Stripping length | 10 mm |
| Tightening torque | --- Nm |
Similar products:
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm² ; 307010
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M, featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with a cross-section of up to 1.5 mm², supporting
-

(Out of stock)
46,40
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 2.5 2.5mm²,Siva; 307109
The PYK 2.5 is a standard push-in terminal block featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with cross-sections up to 2.5 mm², it
-

(Out of stock)
47,62
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 2.5 2.5mm² ; 307101
The PYK 2.5 is a standard push-in terminal block with one input and one output terminal. It is designed for conductors up to 2.5 mm², supporting a nominal current
-

(Out of stock)
47,86
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 4 4mm² ; 307119
The PYK 4 is a standard push-in terminal block with one input and one output terminal. It is designed for conductors up to 4 mm², supporting a nominal current
-

(Out of stock)
63,21