Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 16,0 mm², bela | 2056550
Serial chandelier terminal block 16.0 mm², made of polypropylene, white, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually...
VAT-exclusive price: 397,06 |
VAT-inclusive price: 476,48 |
Serial chandelier terminal block 16.0 mm², made of polypropylene, white, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually detachable from strips using "twist'n'pull". Maximum ambient temperature: –5 to +80 °C. Suitable for flexible, multi-wire, and single-wire conductors. Nominal current 76 A, nominal voltage 450 V. Max. attachment per side: 16 mm² single-wire or 10 mm² multi-wire or 6 mm² flexible.
| Ambient temperature | 80 °C |
| Closing plate required | No |
| Colour | White |
| Connectable conductor cross-section, fine-wire with wire-end ferrule, max. | 16 mm² |
| Connectable conductor cross-section, fine-wire with wire-end ferrule, min. | 4 mm² |
| Connectable conductor cross-section, fine-wire without wire-end ferrule, max. | 6 mm² |
| Connectable conductor cross-section, fine-wire without wire-end ferrule, min. | 4 mm² |
| Connectable conductor cross-section, multi-wire, max. | 10 mm² |
| Connectable conductor cross-section, multi-wire, min. | 4 mm² |
| Connection position | Side |
| Cross-section | Max. attachment each side: 16 mm² single-wire or 10 mm² multi-wire or 6 mm² flexible |
| Dimension | 16.0 mm² |
| Drill hole spacing, centre | 15 mm |
| Explosion-tested version | No |
| Height | 20.7 mm |
| Length | 175 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. of terminals | 12 |
| Nominal cross-section, min. | 16 mm² |
| Nominal current | 76 A |
| Nominal voltage | 450 V |
| Number of screwless terminals per pole | 2 |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Pole number | 12 |
| Suitable for flexible conductors | Yes |
| Suitable for multi-wire conductors | Yes |
| Suitable for solid conductors | Yes |
| Transparent | No |
| Version of electrical connection 1 | Screw connection |
| Version of electrical connection 2 | Screw connection |
| Width | 25 mm |
Similar products:
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 4,0 mm², bela | 2056070
Serial chandelier terminal block 4.0 mm², made of polypropylene, white, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually
-

(In stock)
137,39
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 4,0 mm², crna | 2056089
Serial chandelier terminal block 4.0 mm², made of polypropylene, black, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually
-

(In stock)
137,39
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 6,0 mm², bela | 2056224
Serial chandelier terminal block 6.0 mm², made of polypropylene, white, halogen-free. Contains 12 steel terminals with electrogalvanized screws, individually
-

(In stock)
149,07
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 25,0 mm², bela, polipropilen, 10 kom | 2056577
Screw terminal strip, halogen-free, for connecting multi-wire and single-wire conductors. Made of white polypropylene with brass terminals and steel screws. Maximum
-

(In stock)
893,49
Obo Betterman Serijska luster klema, bez halogena, 25,0 mm², crna, polipropilen, 10 kom | 2056585
Screw terminal strip, halogen-free, for connecting multi-wire and single-wire conductors. Made of black polypropylene with brass terminals and steel screws. Maximum
-

(In stock)
893,49
Obo Betterman Serijska luster-klema, 35,0 mm², bela, polipropilen, 10 kom | 2056590
Screw terminal strip, halogen-free, for connecting multi-wire and single-wire conductors. Made of white polypropylene with brass terminals and steel screws. Maximum
-

(In stock)
1.281,46