Rittal C-ŠINA 800, 30/15 | 4945000
For direct external mounting on the horizontal enclosure section or vertical enclosure section with additional assembly components....
VAT-exclusive price: 9.490,14 |
VAT-inclusive price: 11.388,17 |
For direct external mounting on the horizontal enclosure section or vertical enclosure section with additional assembly components.
| Material | Sheet steel |
|---|---|
| Surface finish | Zinc-plated |
| Length | 755 mm |
| Installation options |
|
| VX base/plinth installation options | In base/plinth width 800 mm on the base/plinth trim panels, in conjunction with holder/spacer |
| AX base/plinth installation options | In base/plinth width 800 mm, in conjunction with metal multi-tooth screws |
| To fit | Enclosure type: VX, TS, AX wall-mounted enclosure (3-part), To fit width/depth: 800 mm |
| To fit base/plinth system | AX, VX |
| Packs of | 6 pc(s) |
| Net weight | 3 kg |
| Gross weight | 3.21 kg |
| PCF per pack (cradle-to-gate) | 12.6 kg CO2 eq (Cat B) |
| Note on PCF category | Category B: PCF value (cradle-to-gate) based on the product weight, approximately calculated and self-declared |
| Customs tariff number | 73269098 |
| EAN | 4028177114616 |
| ETIM 9 | EC000386 |
| ETIM 8 | EC000386 |
| ECLASS 8.0 | 27400602 |
| Product description | SZ C rail 30/15 to EN 60 715, for TS, SE, for W/D: 800 mm, L: 755 mm |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal SZ Držač-obujmica za kablovske cevi fi36mm | 2594000
Attachment facility for standard commercially available cable ties is provided so that cables may be attached upon entry to/exit from the cable conduit.
-

(In stock)
9.573,41
Rittal PK kutija 130x130x75mm (ŠxVxD), Polikarbonat, IP66, RAL7035, Sivi pok | 9510000
PK 9510000 – Wall-mounted enclosure made of fibreglass-reinforced polycarbonate, with solid grey cover featuring quick-release fasteners for easy maintenance.
-

(In stock)
9.891,62
Rittal LED Svetiljka 100-240V AC, 400lm, 262mm, 2pol., IP20 | 2500100
The Rittal LED system light 2500100 provides bright and efficient illumination for enclosures. With innovative LED technology, it ensures even light distribution
-

(In stock)
9.995,81