Rittal VX deobni panel 2000x500mm, IP54, Zn1,5mm | 8609204
For shielding individual enclosure cells. Thanks to the symmetry of the frame system, the divider panel can also be used at the rear. All-round, double fold for...
VAT-exclusive price: 15.277,51 |
VAT-inclusive price: 18.333,02 |
For shielding individual enclosure cells. Thanks to the symmetry of the frame system, the divider panel can also be used at the rear. All-round, double fold for stability and to hold the seal.
| Article number | VX 8609204 |
|---|---|
| Product description | For shielding individual enclosure cells. Thanks to the symmetry of the frame system, the divider panel can also be used at the rear. All-round, double fold for stability and to hold the seal. |
| Benefits | The divider panel may also be fitted at the rear. This allows, e.g., frequency converters for heat dissipation to be installed in a divider panel with the cooling units facing outwards and protected/finished off with a cover. |
| Material | Sheet steel, 1.5 mm |
| Surface finish | Zinc-plated |
| Supply includes | Assembly parts |
| To fit | Enclosure type: VX |
| Height | 2,000 mm |
| Depth | 500 mm |
| Installation options | For mounting on the outer mounting level. This leaves the inner level free for further population. |
| Assembly instruction | For baying in combination with a divider panel, an internal baying bracket 8617500 or external baying bracket 8617502 is required |
| IP protection category (IEC 60 529) | IP 54 |
| Packs of | 1 pc(s) |
| Net weight | 9,5 kg |
| Gross weight | 10,75 kg |
| Customs tariff number | 94039910 |
| EAN | 4028177817784 |
| ETIM 9 | EC002525 |
| ECLASS 8.0 | 27182102 |
| Product description summary | VX Divider panel, for HD: 2000x500 mm |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal KUĆIŠTE OSIGURAČA D02 63A | 3418010
3-pole, for 60 mm bar centre distance.
-

(In stock)
15.570,33
Rittal CP Ugaoni komad 90° sistem 60mm RAL 7035/7024 | 6206600
For connecting horizontal and vertical support arm components. Removable cover for simple cable entry.
-

(In stock)
15.989,86
Rittal VX šina 1200mm, 18mmx64mm, perforirana, spolj.nivo, kom 8617060
For variable, individual interior installation of the enclosure frame on the outer mounting level.
-

(In stock)
16.402,93