Schneider Electric BACnet MS/TP komunikacioni modul - Altivar Process ATV600;VW3A3725
BACnet MS/TP communication module - Altivar Process ATV600...
Price on request
BACnet MS/TP communication module - Altivar Process ATV600
| range of product | Altivar |
|---|---|
| product or component type | Communication module |
| range compatibility |
Altivar Process Modular Altivar Process ATV600 |
|---|---|
| product compatibility | ATV600 |
| communication port protocol | BACnet MS/TP |
| electrical connection | Screw terminal block 5-pin removable terminal block, BACnet MS/TP |
| transmission rate | 9.6, 19.2, 38.4, 76.8 kbit/s |
| transmission support medium | 2 twisted pairs |
| communication service |
AV, BV, MSV for BACnet MS/TP COV notification |
| communication network type | RS485 |
| display type |
1 LED for error 1 LED for transmission activity 1 LED for reception activity (RX) 1 LED for module status |
| net weight | 0.035 kg |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -20…65 °C |
| ambient air temperature for storage | -25…70 °C |
| relative humidity | 5…95 % without condensation |
| operating altitude | 0...2000 m |
| storage altitude | 0…3048 m |
| vibration resistance |
1.5 mm (f = 3…13 Hz) 1 mm (f = 13…23 Hz) 2 gn (f = 13…150 Hz) |
| shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| electromagnetic compatibility |
EMC immunity conforming to EN/IEC 61000-6-1 EMC immunity level 2 conforming to EN/IEC 60730-1 Electrostatic discharge level 3B conforming to IEC 61000-4-2 Radiated RF fields level 3A conforming to IEC 61000-4-3 Electrical fast transient/burst immunity test level 4B conforming to IEC 61000-4-4 Surge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-5 Conducted RF disturbances level 3A conforming to IEC 61000-4-6 Conducted EMC level 2 conforming to EN/IEC 60730-1 Conducted EMC conforming to EN/IEC 61000-6-3 |
| product certifications |
BTL CSA UL 508 UL 873 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 64.0 g |
| Package 1 Height | 4.5 cm |
| Package 1 width | 6.2 cm |
| Package 1 Length | 8.8 cm |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Weight | 6.871 kg |
| Package 2 Height | 30.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| range of product | Altivar |
|---|---|
| product or component type | Communication module |
| range compatibility |
Altivar Process Modular Altivar Process ATV600 |
|---|---|
| product compatibility | ATV600 |
| communication port protocol | BACnet MS/TP |
| electrical connection | Screw terminal block 5-pin removable terminal block, BACnet MS/TP |
| transmission rate | 9.6, 19.2, 38.4, 76.8 kbit/s |
| transmission support medium | 2 twisted pairs |
| communication service |
AV, BV, MSV for BACnet MS/TP COV notification |
| communication network type | RS485 |
| display type |
1 LED for error 1 LED for transmission activity 1 LED for reception activity (RX) 1 LED for module status |
| net weight | 0.035 kg |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -20…65 °C |
| ambient air temperature for storage | -25…70 °C |
| relative humidity | 5…95 % without condensation |
| operating altitude | 0...2000 m |
| storage altitude | 0…3048 m |
| vibration resistance |
1.5 mm (f = 3…13 Hz) 1 mm (f = 13…23 Hz) 2 gn (f = 13…150 Hz) |
| shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| electromagnetic compatibility |
EMC immunity conforming to EN/IEC 61000-6-1 EMC immunity level 2 conforming to EN/IEC 60730-1 Electrostatic discharge level 3B conforming to IEC 61000-4-2 Radiated RF fields level 3A conforming to IEC 61000-4-3 Electrical fast transient/burst immunity test level 4B conforming to IEC 61000-4-4 Surge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-5 Conducted RF disturbances level 3A conforming to IEC 61000-4-6 Conducted EMC level 2 conforming to EN/IEC 60730-1 Conducted EMC conforming to EN/IEC 61000-6-3 |
| product certifications |
BTL CSA UL 508 UL 873 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 64.0 g |
| Package 1 Height | 4.5 cm |
| Package 1 width | 6.2 cm |
| Package 1 Length | 8.8 cm |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Weight | 6.871 kg |
| Package 2 Height | 30.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
Similar products:
Schneider Electric Powerlink komunikacioni modul;VW3A3619
Powerlink communication module
-

(Out of stock)
Price on request
Schneider Electric CANopen linijski terminator za vijčani priključak;TCSCAR01NM120
CANopen line terminator for spring terminal connector
-

(Out of stock)
1.428,00
Schneider Electric CANopen Daisy Chain 2 x RJ45 communication module;VW3A3608
CANopen Daisy Chain 2 x RJ45 communication module
-

(Out of stock)
10.121,00
Schneider Electric CANopen SUB-D9 komunikacioni modul;VW3A3618
CANopen SUB-D9 communication module
-

(Out of stock)
11.590,00
Schneider Electric Ethernet/IP, ModbusTCP komunikacioni modul - 2RJ45;VW3A3720
EtherNet/IP, ModbusTCP communication module - 2RJ45
-

(Out of stock)
33.004,00
Schneider Electric Profinet communication module;VW3A3627
Profinet communication module
-

(Out of stock)
40.771,00