Schneider Electric Canalis - ravni vodni deo - 800A - 6 otcepnih utičnica - 3L+N+PE - 3m - beli
STRAIGHT DISTRIBUTION LENGTH 3M 800 A...
VAT-exclusive price: 261.969,00 |
VAT-inclusive price: 314.362,80 |
STRAIGHT DISTRIBUTION LENGTH 3M 800 A
| range of product | Canalis |
|---|---|
| product name | KS |
| product or component type | Busbar trunking |
| busbar description | Horizontal distribution length |
| BAR MATERIAL | Aluminium |
| device application | Medium power distribution |
| [Ie] rated operational current | 800 A at 35 °C |
| number of tap-off outlets | 6 |
| [Ue] rated operational voltage | 230...690 V |
|---|---|
| network frequency | 50/60 Hz |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V |
| [Icw] rated short-time withstand current | 37.4 kA |
| [Ipk] rated peak withstand current | 78.7 kA |
| electrical connection | Lubricated sliding contact |
| radiated magnetic field | 1.12 µT |
| thermal stress limit | 1758 kA².s |
| maximum voltage drop |
<0.008 V with power factor = 1 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.009 V with power factor = 0.9 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.009 V with power factor = 0.8 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.009 V with power factor = 0.7 at 50 Hz with 1A for 100 m long |
| mounting mode | By screws |
| mounting position | Horizontal |
| neutral position | Up |
| busbar trunking polarity |
3L + PEN 3L + N + PE |
| THDI |
0…15 % 800 A 15…33 % 630 A 33…100 % 500 A |
| dimension type | Fix |
| width | 146 mm |
| depth | 113 mm |
| length | 3 m |
| net weight | 43.1 kg |
| standards |
IEC 61439-6 IEC 60439-2 |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 42 kg |
| Package 1 Height | 13.5 cm |
| Package 1 width | 16.5 cm |
| Package 1 Length | 317.7 cm |
| Unit Type of Package 2 | B3M |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Weight | 524 kg |
| Package 2 Height | 48.2 cm |
| Package 2 width | 64 cm |
| Package 2 Length | 320 cm |
| Unit Type of Package 3 | PAL |
| Number of Units in Package 3 | 12 |
| Package 3 Weight | 524 kg |
| Package 3 Height | 48.2 cm |
| Package 3 width | 64 cm |
| Package 3 Length | 320 cm |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
|---|---|
| REACh Regulation | REACh Declaration |
| REACh free of SVHC | Yes |
| EU RoHS Directive |
Compliant
EU RoHS Declaration |
| Toxic heavy metal free | Yes |
| Mercury free | Yes |
| RoHS exemption information | Yes |
| China RoHS Regulation |
China RoHS declaration
Pro-active China RoHS declaration (out of China RoHS legal scope)
|
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
| Halogen content performance | Halogen free product |
| Warranty | 18 months |
|---|
