Schneider Electric Canalis - spojni element - 1000 A
JOINTING DEVICE 1000 A...
VAT-exclusive price: 107.565,00 |
VAT-inclusive price: 129.078,00 |
JOINTING DEVICE 1000 A
| range of product | Canalis |
|---|---|
| product name | KS |
| product or component type | Electrical and mechanical jointing |
| product compatibility | KS |
| [Ie] rated operational current |
1000 A 800 A |
| offer type | Spare part |
| colour | White (RAL 9001) |
| device application | Medium power distribution |
|---|---|
| [Ue] rated operational voltage | 230...690 V |
| control type | Without |
| number of circuits | 1 |
| busbar trunking polarity | 3L + N + PE |
| width | 276 mm |
| depth | 117 mm |
| height | 167 mm |
| net weight | 4.5 kg |
| IK degree of protection | IK08 conforming to IEC 62262 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP55 conforming to IEC 60529 |
| standards |
IEC 61439-6 IEC 60439-2 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 4.696 kg |
| Package 1 Height | 15 cm |
| Package 1 width | 19 cm |
| Package 1 Length | 28.5 cm |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
|---|---|
| REACh Regulation | REACh Declaration |
| REACh free of SVHC | Yes |
| EU RoHS Directive |
Compliant
EU RoHS Declaration |
| Toxic heavy metal free | Yes |
| Mercury free | Yes |
| RoHS exemption information | Yes |
| China RoHS Regulation |
China RoHS declaration
Pro-active China RoHS declaration (out of China RoHS legal scope)
|
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
| Halogen content performance | Halogen free product |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric Canalis - set za pečaćenje napojne kutije
FEED UNIT AND JOINTING SCREWS SEALING KIT
-

(Out of stock)
448,00
Schneider Electric CANALIS - KSA - LAKAT - NALEVO ILI NADESNO - 1000A
CANALIS - KSA - ELBOW - TURNS RIGHT OR LEFT - 1000A
-

(Out of stock)
236.473,00
Schneider Electric CANALIS - RAVNI VODNI DUŽNI DEO - PO PORUDŽBINI - 1000A
CANALIS - STRAIGHT LENGTH - MADE-TO-MESURE - 1000A
-

(Out of stock)
280.782,00
Schneider Electric CANALIS - RAVNI VODNI DUŽNI DEO - PO PORUDŽBINI SA PROTIVPOŽARNOM BARIJEROM - 1000A
CANALIS - STRAIGHT LENGTH - MADE-TO-MESURE WITH FIRE BARRIER - 1000A
-

(Out of stock)
290.862,00