Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - M12;XUB0SKSNM12T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, M12...
VAT-exclusive price: 8.013,00 |
VAT-inclusive price: 9.615,60 |
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, M12
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | Application food and beverage mutlimode |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| sensor name | XUB |
| sensor design | Cylindrical M18 |
| detection system | Thru beam |
| material | Stainless steel |
| line of sight type | Axial |
| type of output signal | Discrete |
| supply circuit type | DC |
| wiring technique | 3-wire |
| electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| product specific application | - |
| emission | Infrared thru beam |
| [Sn] nominal sensing distance | 20 m thru beam need a receiver |
| enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| lens material | PMMA |
| maximum sensing distance | 30 m thru beam |
| output type | Solid state |
| add on input | Test by emission breaking |
| status LED | 1 LED (green) for supply on |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| supply voltage limits | 10…36 V DC |
| switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| switching frequency | <= 250 Hz |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| current consumption | 20 mA no-load |
| maximum delay first up | 200 ms |
| maximum delay response | 2 ms |
| maximum delay recovery | 2 ms |
| setting-up | Without sensitivity adjustment |
| diameter | 18 mm |
| length | 76 mm |
| net weight | 0.055 kg |
| product certifications |
CE UL CSA |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection |
IP65 double insulation conforming to IEC 60529 IP67 double insulation conforming to IEC 60529 IP69K double insulation conforming to DIN 40050 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 64.0 g |
| Package 1 Height | 4.2 cm |
| Package 1 Width | 6.6 cm |
| Package 1 Length | 9.6 cm |
| Unit Type of Package 2 | S01 |
| Number of Units in Package 2 | 22 |
| Package 2 Weight | 1.633 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 15.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric ožičen konektor XZ - ravni ženski - M12 - 5-pinski - kabl PVC 5m;XZCPV11V12L5
Pre wired connectors XZ, straight female, M12, 5 pins, cable PVC 5 m
-

(Out of stock)
4.385,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - multi - Sn 0..20m - 12..24VDC - kabl 2m;XUB0SPSNL2
Photoelectric sensors XU, XUB, multi, Sn 0...20 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
13.294,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - multi - Sn 0..20m - 12..24VDC - M12;XUB0SPSNM12
Photoelectric sensors XU, XUB, multi, Sn 0...20 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
13.294,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XU1 - refleksni - Sn 4m - 12..24VDC - kabl 2m;XU1N18PP341
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
14.081,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XU1 - refleksni - Sn 4m - 12..24VDC - M12;XU1N18PP341D
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
14.271,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XU2 - thru beam-veliko pojačanje-Sn 50m- 12..24VDC - M12;XU2M18AP20D
Photoelectric sensors XU, XU2, thru beam, high gain, Sn 50 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
23.653,00