Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XU1 - refleksni - Sn 4m - 12..24VDC - kabl 2m;XU1N18PP341
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, cable 2 m...
VAT-exclusive price: 14.081,00 |
VAT-inclusive price: 16.897,20 |
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | Application food and beverage |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| sensor name | XU1 |
| sensor design | Cylindrical M18 |
| detection system | Reflex |
| material | Stainless steel |
| line of sight type | Axial |
| type of output signal | Discrete |
| supply circuit type | DC |
| wiring technique | 3-wire |
| discrete output type | PNP |
| discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| electrical connection | Cable |
| cable length | 2 m |
| product specific application | - |
| emission | Infrared reflex |
| [Sn] nominal sensing distance | 4 m reflex need reflector XUZC50 |
| enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| lens material | PMMA |
| maximum sensing distance | 5.5 m with reflector 50 x 50 mm |
| output type | Solid state |
| add on output | Without |
| add on input | Programmation |
| cable composition | 4 x 0.34 mm² |
| wire insulation material | PvR |
| cable outer diameter | 4.2 mm |
| status LED |
1 LED (green) for supply on 1 LED (yellow) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| supply voltage limits | 10…30 V DC |
| switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| switching frequency | <= 500 Hz |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| current consumption | <= 10 mA no-load |
| maximum delay first up | 15 ms |
| maximum delay response | 1 ms |
| maximum delay recovery | 1 ms |
| setting-up | Without sensitivity adjustment |
| diameter | 18 mm |
| length | 62 mm |
| net weight | 0.155 kg |
| kit composition |
Reflector XUZC50 Sensor |
| product certifications |
CSA CE UL |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 151.0 g |
| Package 1 Height | 4.2 cm |
| Package 1 Width | 13.2 cm |
| Package 1 Length | 9.5 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 22 |
| Package 2 Weight | 3.777 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
