Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XUK - predajnik - 12..24VDC - M12;XUK0AKSAM12T
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 12...24 VDC, M12...
VAT-exclusive price: 8.335,00 |
VAT-inclusive price: 10.002,00 |
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 12...24 VDC, M12
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | General purpose multimode |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| sensor name | XUK |
| sensor design | Compact 50 x 50 |
| detection system | Thru beam |
| material | Plastic |
| supply circuit type | DC |
| wiring technique | 3-wire |
| electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| product specific application | - |
| emission | Infrared thru beam |
| [Sn] nominal sensing distance | 30 m thru beam need a receiver |
| enclosure material | PBT |
|---|---|
| lens material | PMMA |
| maximum sensing distance | 35 m thru beam |
| add on input | Test by emission breaking |
| status LED | 1 LED (green) for supply on |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| supply voltage limits | 10…36 V DC |
| switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| switching frequency | <= 250 Hz |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| current consumption | 20 mA no-load |
| maximum delay first up | 300 ms |
| maximum delay response | 2 ms |
| maximum delay recovery | 2 ms |
| setting-up | Without sensitivity adjustment |
| depth | 50 mm |
| height | 50 mm |
| width | 18 mm |
| net weight | 0.09 kg |
| product certifications |
CSA UL CE |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 70.0 g |
| Package 1 Height | 4.2 cm |
| Package 1 width | 9.6 cm |
| Package 1 Length | 6.7 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 44 |
| Package 2 Weight | 3.77 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - kabl 2m;XUB2AKSNL2T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
5.053,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - M12;XUB2AKSNM12T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
5.092,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 90° - 12..24VDC - M12;XUB2AKSWM12T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 90°, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
5.412,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - kabl 2m;XUB2BKSNL2T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
5.418,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - M12;XUB2BKSNM12T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
5.459,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUK - predajnik - 12..24VDC - kabl 2m;XUK0AKSAL2T
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
8.276,00