Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XUKT - refleksni - Sn 1.5m - 12..24VDC - kabl 2m;XUKT1KSML2
Photoelectric sensors XU, XUKT, reflex, Sn 1.5 m, 12...24 VDC, cable 2 m...
VAT-exclusive price: 27.864,00 |
VAT-inclusive price: 33.436,80 |
Photoelectric sensors XU, XUKT, reflex, Sn 1.5 m, 12...24 VDC, cable 2 m
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | Application packaging |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| sensor name | XUK |
| sensor design | Compact 50 x 50 |
| detection system | Reflex |
| material | Plastic |
| type of output signal | Discrete |
| supply circuit type | DC |
| wiring technique | 3-wire |
| discrete output type | PNP or NPN |
| discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| electrical connection | Cable |
| cable length | 2 m |
| product specific application | Detection of transparent object |
| emission | Red reflex |
| [Sn] nominal sensing distance | 1.5 m reflex need reflector XUZC50 |
| enclosure material | PC |
|---|---|
| lens material | PMMA |
| output type | Solid state |
| output function governance | Dark |
| add on output | Without |
| cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| wire insulation material | PVC |
| cable outer diameter | 6 mm |
| status LED | 1 LED for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| supply voltage limits | 10…30 V AC/DC |
| switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| switching frequency | <= 1.5 kHz |
| maximum voltage drop | <2 V (closed state) |
| current consumption | <= 35 mA no-load |
| time delay range | 0.1...5 s monostable, on-delay or off-delay (programmable) delay |
| maximum delay first up | 80 ms |
| maximum delay response | 0.3 ms |
| maximum delay recovery | 0.3 ms |
| setting-up | Sensitivity adjustment by potentiometer |
| depth | 50 mm |
| height | 50 mm |
| width | 18 mm |
| net weight | 0.035 kg |
| kit composition |
Bracket XULZ41 Sensor |
| product certifications |
CE UL CSA |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 2 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 20 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection |
IP65 conforming to IEC 60529 IP651 conforming to NF C 20-010 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 254.0 g |
| Package 1 Height | 4.2 cm |
| Package 1 Width | 9.7 cm |
| Package 1 Length | 13.2 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Weight | 3.45 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - multi - Sn 0..20m - 12..24VDC - kabl 2m;XUB0SPSNL2
Photoelectric sensors XU, XUB, multi, Sn 0...20 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
13.294,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - multi - Sn 0..20m - 12..24VDC - M12;XUB0SPSNM12
Photoelectric sensors XU, XUB, multi, Sn 0...20 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
13.294,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XU1 - refleksni - Sn 4m - 12..24VDC - M12;XU1N18PP341D
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
14.271,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUBT - polarizovan - Sn 1.4m - 12..24VDC - kabl 2m;XUBTANSNL2
Photoelectric sensors XU, XUBT, polarised, Sn 1.4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
20.661,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUBT - polarizovan - Sn 1.4m - 12..24VDC - kabl 2m;XUBTAPSNL2
Photoelectric sensors XU, XUBT, polarised, Sn 1.4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
20.877,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUKT - refleksni - Sn 1.5m - 12..24VDC - M12;XUKT1KSMM12
Photoelectric sensors XU, XUKT, reflex, Sn 1.5 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
28.034,00