Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XUBT - polarizovan - Sn 1.4m - 12..24VDC - kabl 2m;XUBTAPSNL2
Photoelectric sensors XU, XUBT, polarised, Sn 1.4 m, 12...24 VDC, cable 2 m...
VAT-exclusive price: 20.877,00 |
VAT-inclusive price: 25.052,40 |
Photoelectric sensors XU, XUBT, polarised, Sn 1.4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | Application packaging |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| product specific application | Detection of transparent object |
| sensor name | XUBT |
| sensor design | Cylindrical M18 |
| detection system | Reflex |
| material | Plastic |
| line of sight type | Axial |
| supply circuit type | DC |
| wiring technique | 3-wire |
| discrete output type | PNP |
| discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| electrical connection | Cable |
| cable length | 2 m |
| emission | Coaxial polarised red reflex |
| [Sn] nominal sensing distance | 0…1.4 m with reflector XUZ C50/C50HP |
| kit composition |
Sensor Reflector XUZC50HP |
|---|---|
| enclosure material | PBT |
| lens material | PMMA |
| beam angle | 1.5 ° |
| blind zone | 0 mm |
| spot diameter | 37 mm |
| type of output signal | Discrete |
| output type | Solid state |
| wire insulation material | PvR |
| status LED |
Supply on: 1 LED (green) Stability: 1 LED (red) Output state: 1 LED (yellow) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| supply voltage limits | 10…32 V DC |
| switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| switching frequency | 1000 Hz |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| current consumption | 45 mA no-load |
| maximum delay first up | 200 ms |
| maximum delay response | 500 ms |
| maximum delay recovery | 500 ms |
| net weight | 0.11 kg |
| product certifications |
UL CE CSA |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | 0…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection |
IP65 conforming to IEC 60529 (double insulation) IP67 conforming to IEC 60529 (double insulation) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 108.0 g |
| Package 1 Height | 3.6 cm |
| Package 1 Width | 12.8 cm |
| Package 1 Length | 7.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 35 |
| Package 2 Weight | 4.082 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - multi - Sn 0..20m - 12..24VDC - kabl 2m;XUB0SPSNL2
Photoelectric sensors XU, XUB, multi, Sn 0...20 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
13.294,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XU1 - refleksni - Sn 4m - 12..24VDC - kabl 2m;XU1N18PP341
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
14.081,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XU1 - refleksni - Sn 4m - 12..24VDC - M12;XU1N18PP341D
Photoelectric sensors XU, XU1, reflex, Sn 4 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
14.271,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUBT - polarizovan - Sn 1.4m - 12..24VDC - kabl 2m;XUBTANSNL2
Photoelectric sensors XU, XUBT, polarised, Sn 1.4 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
20.661,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUKT - refleksni - Sn 1.5m - 12..24VDC - kabl 2m;XUKT1KSML2
Photoelectric sensors XU, XUKT, reflex, Sn 1.5 m, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
27.864,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUKT - refleksni - Sn 1.5m - 12..24VDC - M12;XUKT1KSMM12
Photoelectric sensors XU, XUKT, reflex, Sn 1.5 m, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
28.034,00