Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XUX - predajnik - 24..240VAC/DC - priključci;XUX0ARCTT16T
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 24...240VAC/DC, terminals...
VAT-exclusive price: 13.843,00 |
VAT-inclusive price: 16.611,60 |
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 24...240VAC/DC, terminals
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | General purpose multimode |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| sensor name | XUX |
| sensor design | Compact 92 x 71 |
| detection system | Thru beam |
| material | Plastic |
| supply circuit type | AC/DC |
| wiring technique | 3-wire |
| electrical connection | Screw-clamp terminals, 1 x 1.5 mm² or 1 x 0.75 mm² with adaptor |
| product specific application | - |
| emission | Infrared thru beam |
| [Sn] nominal sensing distance | 40 m thru beam need a receiver |
| enclosure material | PBT |
|---|---|
| lens material | PMMA |
| maximum sensing distance | 60 m thru beam |
| add on input | Test by emission breaking |
| cable entry | 1 entry for M16 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 7…10 mm |
| status LED | 1 LED (green) for supply on |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC |
| supply voltage limits | 20…264 V AC/DC |
| switching capacity in mA |
0.5 A (cos φ = 0.4 for 0.5 million cycles at 1 operating cycle per second at 250 V) 3 A (cos φ = 1 for 0.5 million cycles at 1 operating cycle per second at 250 V) |
| switching frequency | <= 20 Hz |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| current consumption | 20 mA no-load |
| time delay range | 0.02...15 s monostable, on-delay or off-delay (programmable) delay |
| maximum delay first up | 200 ms |
| maximum delay response | 25 ms |
| maximum delay recovery | 25 ms |
| setting-up | Without sensitivity adjustment |
| electrical durability |
500000 cycles, cos f = 0.4, operating rate <500 cyc/mn 500000 cycles, cos f = 1, operating rate <3000 cyc/mn |
| depth | 77 mm |
| height | 92 mm |
| width | 31 mm |
| net weight | 0.2 kg |
| product certifications |
UL CSA CE |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection |
IP65 double insulation conforming to IEC 60529 IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 184.0 g |
| Package 1 Height | 4.0 cm |
| Package 1 width | 9.5 cm |
| Package 1 Length | 13.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 22 |
| Package 2 Weight | 4.367 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - kabl 2m;XUB0AKSNL2T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
6.317,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUK - predajnik - 24..240VAC/DC - kabl 2m;XUK2ARCNL2T
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 24...240VAC/DC, cable 2 m
-

(Out of stock)
7.490,00
Schneider Electric Photoelectric sensors XU, XUM, emitter, 12...24 VDC, M8;XUM0AKSAM8T
Photoelectric sensors XU, XUM, emitter, 12...24 VDC, M8
-

(Out of stock)
7.549,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUK - predajnik - 24..240VAC - kabl 2m;XUK0ARCTL2T
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 24...240 VAC, cable 2 m
-

(Out of stock)
9.359,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUX - predajnik - 12..24VDC - priključci;XUX0AKSAT16T
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 12...24 VDC, terminals
-

(Out of stock)
12.241,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUX - predajnik - 12..24VDC - M12;XUX0AKSAM12T
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
12.371,00