Schneider Electric TeSys GB2 - termomagnetni zaštitni prekidač - 2P - 3 A - Id = 40 A;GB2DB08
Thermal magnetic circuit breaker, TeSys GB2, 2P, 3 A, Icu 3 kA@415 V...
VAT-exclusive price: 8.972,00 |
VAT-inclusive price: 10.766,40 |
Thermal magnetic circuit breaker, TeSys GB2, 2P, 3 A, Icu 3 kA@415 V
| range | TeSys |
|---|---|
| product name | TeSys GB2 |
| device short name | GB2 |
| product or component type | Circuit breaker |
| device application | Control |
| poles description | 2P |
| network type | AC/DC |
| utilisation category |
Category A conforming to IEC 60947-2 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 |
| network frequency | 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| breaking capacity |
10 kA Icu at 110 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 3 kA Icu at 230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 3 kA Icu at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 1.5 kA Icu at 24 V DC conforming to IEC 60947-2 1 kA Icu at 48 V DC conforming to IEC 60947-2 |
| [Ics] rated service short-circuit breaking capacity |
50 % at 110 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 50 % at 230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 50 % at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| trip unit technology | Thermal-magnetic |
| magnetic tripping current | 40 A |
| mounting mode | By clips |
|---|---|
| mounting support |
Rail Plate |
| mounting position |
Vertical Horizontal |
| control type | Toggle |
| [In] rated current | 3 A |
| [Ue] rated operational voltage |
415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 48 V DC |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV conforming to IEC 60947-2 |
| power dissipation per pole | 2 W |
| mechanical durability | 8000 cycles |
| electrical durability | 8000 cycles |
| connections - terminals |
Connector 1 cable(s) 0.75…6 mm²solid without cable end Connector 2 cable(s) 0.75…4 mm²solid without cable end Connector 1 cable(s) 0.75…4 mm²flexible with cable end Connector 2 cable(s) 0.75…2.5 mm²flexible with cable end |
| tightening torque | 1.2 N.m on connector |
| mechanical robustness |
Shocks: 22 Gn for 20 ms conforming to IEC 60068-2-27 Vibrations: 5 Gn, 5...110 Hz conforming to IEC 60068-2-6 |
| Quantity per set | Set of 3 |
| 9 mm pitches | 4 |
| height | 74 mm |
| width | 30 mm |
| depth | 70 mm |
| net weight | 0.115 kg |
| standards |
EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-2 |
|---|---|
| protective treatment | TC |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| ambient air temperature for operation | -20…60 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…80 °C |
| fire resistance | 960 °C conforming to IEC 60695-2-1 |
| operating altitude | 3000 m |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Package 1 Length | 9.6 cm |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 3 Width | 30.0 cm |
| Package 3 Weight | 4.43 kg |
| Package 2 Width | 8.5 cm |
| Package 2 Height | 8.0 cm |
| Package 2 Weight | 342.0 g |
| Number of Units in Package 3 | 36 |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Package 3 Height | 15.0 cm |
| Package 3 Length | 40.0 cm |
| Package 1 Width | 8.5 cm |
| Package 1 Height | 8.0 cm |
| Package 1 Weight | 107.0 g |
| Number of Units in Package 2 | 3 |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Package 2 Length | 9.6 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
