Klemsan Standardna utična stezaljka za provodnike uzemljenja PYK 6T 6mm² ; 336520
The PYK 6T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. It is suitable for conductors up...
VAT-exclusive price: 226,88 |
VAT-inclusive price: 272,26 |
The PYK 6T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. It is suitable for conductors up to 6 mm² and is made from durable PA material, ensuring long-lasting performance and easy installation. Available in yellow-green for clear ground circuit identification.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating material | PA |
| Flammability class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 60 |
| Weight (g) | --- |
| Dimensions | |
| Width | 8 mm |
| Length | 65.6 mm |
| Height (MR 32) | --- |
| Height (MR 35x7.5) | 46.2 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- |
| Nominal Current | --- |
| Cross Section | 6 mm² |
| Standard | EN 60947-7-1 / EN 60947-7-2 |
| VDE Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- |
| Nominal Current | --- |
| Cross Section | 6 mm² |
| VDE Norm | --- |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- |
| Nominal Current | --- |
| Cross Section | 6 |
| ATEX Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- |
| Nominal Current | --- |
| Cross Section | 6 |
| Connection Data | |
| Minimum solid strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum solid strand cross section | 10 mm² |
| Minimum fine strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum fine strand cross section | 10 mm² |
| AWG Conductor Range | 20-8 |
| Connection Type | practical spring, push-in / pratik yay baskılı |
| Insulation Stripping length | 13 mm |
| Tightening torque | --- |
Similar products:
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm2 , Siva; 307019
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M with one input and one output connection. Designed for conductors up to 1.5mm², rated for 17.5A and up to 800V. Made
-

(Out of stock)
46,00
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm² ; 307010
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M, featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with a cross-section of up to 1.5 mm², supporting
-

(Out of stock)
46,40
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 2.5 2.5mm²,Siva; 307109
The PYK 2.5 is a standard push-in terminal block featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with cross-sections up to 2.5 mm², it
-

(Out of stock)
47,62
Klemsan Standardna utična stezaljka za provodnike uzemljenja PYK 10T 10mm² ; 336530
The PYK 10T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. Suitable for conductors up to 10
-

(Out of stock)
305,30
Klemsan Standardna utična stezaljka za provodnike uzemljenja PYK 16T 16mm² ; 336640
The PYK 16T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, with one input and one output terminal. It supports conductor cross-sections
-

(Out of stock)
393,08