Rittal 19''/1U Priključna kutija SA prekidačem, 230V, 16A, 7 x šuko utičnica | 7240220
DK 7240220 – 19"/1U socket strip with rocker switch, 7 x CEE 7/3 (type F) sockets, rated 250 V, 16 A. Made of natural anodised aluminium with polycarbonate...
VAT-exclusive price: 8.902,72 |
VAT-inclusive price: 10.683,26 |
DK 7240220 – 19"/1U socket strip with rocker switch, 7 x CEE 7/3 (type F) sockets, rated 250 V, 16 A. Made of natural anodised aluminium with polycarbonate socket inserts. Variable mounting options for 19" frames, enclosures, or wall-mounted distributors. IEC 320 sockets are angled at 45° for unrestricted use of connectors. Includes 2 m H05VV-F3G1.5 connection cable, mounting brackets, and assembly parts.
| Design | With rocker switch |
|---|---|
| Product description | Socket strips available in various country-specific variants with different functional elements. Aluminium section, polycarbonate socket inserts. Universal mounting options for 19" frames, enclosures, or wall-mounted distributors. IEC 320 angled sockets for unrestricted use of connectors. |
| Material | Aluminium section, natural anodised; Socket inserts: Polycarbonate |
| Supply includes | Socket strip, 2 mounting brackets, assembly parts, 2 m H05VV-F3G1.5 connection cable |
| Sockets | 7 x D, earthing-pin (type F, CEE 7/3) |
| Dimensions (HxDxL) | 44 x 44 x 482.6 mm |
| Length of connection cable | 2 m |
| Rated voltage | 250 V AC, 50 Hz |
| Rated current | 16 A |
| Mounting dimensions | 452.5 mm ± 25 mm, variable attachment within 25 mm pitch |
| Colour | Grey |
| Packs of | 1 pc |
| Net weight | 0,8 kg |
| Gross weight | 0,88 kg |
| Customs tariff number | 85366990 |
| EAN | 4028177221178 |
| ETIM 9 | EC000330 |
| ECLASS 8.0 | 27142604 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal Perforirane šine za TEŠKE uređaje za W/D 600mm | 4396000
For heavy installed equipment such as base isolators or transformers.
-

(In stock)
8.984,45
Rittal SZ Kablovska L obujmica 26-30mm, SheetSteel, (1pak =25kom), | 2355000
SZ 2355.000 – Cable clamp for securing cables Ø26-30 mm to cable clamp rails. Made of sheet steel, zinc-plated, and supplied with a plastic insert.
-

(In stock)
9.431,09
Rittal C-ŠINA 800, 30/15 | 4945000
For direct external mounting on the horizontal enclosure section or vertical enclosure section with additional assembly components.
-

(In stock)
9.490,14