Rittal VX Base/plinth corner piece w/trim panel 8660003
VX base/plinth corner piece with trim panel (8660003) allows flexible cable entry. Provides stable corner installation and facilitates cable routing....
VAT-exclusive price: 6.732,92 |
VAT-inclusive price: 8.079,51 |
VX base/plinth corner piece with trim panel (8660003) allows flexible cable entry. Provides stable corner installation and facilitates cable routing.
| Article number | VX 8660003 |
|---|---|
| Product description | VX base/plinth corner piece with trim panel, front and rear, H: 100 mm, for W: 800 mm, sheet steel |
| Benefits |
Reliable – Excellent stability of the base/plinth Flexible – Countless interior installation options with VX accessories Simple – Flush termination between the baying points |
| Material |
Base/plinth corner piece: Sheet steel Base/plinth trim panel front/rear: Sheet steel Corner and baying cover: Plastic |
| Colour | RAL 9005 |
| Supply includes |
4 corner covers Assembly parts 4 base/plinth corner pieces, 100 mm high 2 base/plinth trim panels, front/rear, 100 mm high |
| Dimensions | Height: 100 mm |
| To fit |
Enclosure types: VX, VX IT, VX SE, TX CableNet, TS, TS IT, TP, PC, IW, CX Width: 800 mm |
| Type rating to UL 50E | Type 1, Type 12 |
| Weight/pack | 5,42 kg |
| Packs of | 2 pc(s) |
| Net weight | 5,2 kg |
| Gross weight | 5,218 kg |
| PCF per pack (cradle-to-gate) | 20.7 kg CO2 eq (Cat B) |
| Customs tariff number | 94039910 |
| EAN | 4028177978058 |
| ETIM 9 | EC000721 |
| ECLASS 8.0 | 27182003 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal VX L-šina za prihvat kablova, za 800mm (754mm) | 8619420
VX L-shaped cable support rail, 754 mm length, for 800mm enclosures. Designed for strain relief with cable entry. Depth-variable mounting on 25mm pitch horizontal
-

(In stock)
6.732,93
Rittal Kablovska stezaljka za C-šine 12-18mm, komad (pak=25kom) | 7078000
For attaching cables to the C rail.
-

(In stock)
6.735,67
Rittal SZ trakasti uzemljivač M8,16mm2, l=200mm | 2412216
The Rittal SZ strip earthing conductor M8/16mm², 200mm long, is made of tin-plated copper with press-fitted contact rings. Designed to counteract current displacement
-

(In stock)
6.816,21