Rittal VX Base/plinth corner piece w/trim panel 8660025
VX base/plinth corner piece with front and rear trim panels (8660025) is designed for the VX base/plinth system. Sheet steel construction ensures stable corner installation...
VAT-exclusive price: 18.042,71 |
VAT-inclusive price: 21.651,25 |
VX base/plinth corner piece with front and rear trim panels (8660025) is designed for the VX base/plinth system. Sheet steel construction ensures stable corner installation and facilitates cable entry.
| Article number | VX 8660025 |
|---|---|
| Product description | VX base/plinth corner piece with trim panel, front and rear, H: 200 mm, for W: 1200 mm, sheet steel |
| Benefits |
Reliable – Excellent stability of the base/plinth Flexible – Countless interior installation options with VX accessories Simple – Flush termination between the baying points |
| Material |
Base/plinth corner piece: Sheet steel Base/plinth trim panel front/rear: Sheet steel Corner and baying cover: Plastic |
| Colour | RAL 9005 |
| Supply includes |
4 corner covers Assembly parts 4 base/plinth corner pieces, 200 mm high 1 base/plinth trim panel, front/rear, 200 mm high 2 base/plinth trim panels, front/rear, 100 mm high |
| Dimensions | Height: 200 mm |
| To fit |
Enclosure types: VX, VX IT, VX SE, TX CableNet, TS, TS IT, TP, PC, IW, CX Width: 1200 mm |
| Type rating to UL 50E | Type 1, Type 12 |
| Weight/pack | 11,7 kg |
| Packs of | 2 pc(s) |
| Net weight | 11,56 kg |
| Gross weight | 11,66 kg |
| PCF per pack (cradle-to-gate) | 44.6 kg CO2 eq (Cat B) |
| Customs tariff number | 94039910 |
| EAN | 4028177978171 |
| ETIM 9 | EC000721 |
| ECLASS 8.0 | 27182003 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal CP-L Zidni/baza postolje - nosač profila, large | 6206800
For stable attachment of the support arm system to vertical or horizontal surfaces.
-

(In stock)
18.233,92
Rittal CP 60 Spojnica sistema - Pult fi 130/ rotaciona (oko 310°), RAL7035 | 6206300
For swivel mounting of the enclosure on the vertical section of the support arm system 60
-

(In stock)
18.233,92
Rittal CP-120 koleno 90° | 6212600
For connecting horizontal and vertical support arm components. Removable cover for simple cable entry.
-

(In stock)
19.088,28