Schneider Electric Canalis - otcep za modularni uređaj - 100 A - 12 modula od 18 mm - 3L + N + PE
TAP OFF UNIT 100A 12 MODULES...
VAT-exclusive price: 22.156,00 |
VAT-inclusive price: 26.587,20 |
TAP OFF UNIT 100A 12 MODULES
| range of product | Canalis |
|---|---|
| range compatibility |
KS busbar trunking KT busbar trunking |
| product or component type | Tap-off unit |
| busbar trunking compatibility |
Canalis KS busbar trunkingplug-in Canalis KT busbar trunking with KS type plug-in |
| [Ie] rated operational current | 100 A |
| protection type | Circuit breaker: miniature circuit breaker (MCB) |
| mounting mode | Plug-in with fixed polarity |
| tap-off unit polarity | 3L+N+PE |
| colour | White (RAL 9001) |
| device application | Medium power distribution |
|---|---|
| provided equipment | Circuit-breaker to be ordered separately |
| [Ue] rated operational voltage | 230...690 V depending on protective device |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6.8 kV |
| [Ui] rated insulation voltage |
400 V depending on protective device 500 V depending on protective device 690 V depending on protective device |
| network frequency | 50/60 Hz |
| electrical connection |
Lugs - ISO63 35 mm² flexible Lugs - ISO63 35 mm² rigid |
| door/cover opening side | Right |
| tap-off unit disconnection mode | By opening the door |
| standards |
IEC 61439-6 IEC 61439-1 |
| body material | Plastic |
| 18 mm pitches | 12 |
| width | 444 mm |
| depth | 133 mm |
| depth (door open) | 545.5 mm |
| height | 220 mm |
| net weight | 5 kg |
| earthing system |
TT TN-S IT |
|---|---|
| IP degree of protection | IP55 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 conforming to IEC 62262 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 3 kg |
| Package 1 Height | 18.4 cm |
| Package 1 width | 22 cm |
| Package 1 Length | 44.4 cm |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 25 |
| Package 2 Weight | 92 kg |
| Package 2 Height | 80 cm |
| Package 2 width | 80 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
|---|---|
| REACh Regulation | REACh Declaration |
| REACh free of SVHC | Yes |
| EU RoHS Directive |
Compliant
EU RoHS Declaration |
| Mercury free | Yes |
| RoHS exemption information | Yes |
| China RoHS Regulation |
China RoHS declaration
Product out of China RoHS scope. Substance declaration for your information
|
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
| Halogen content performance | Halogen free product |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric Canalis - utična kutija za modularni uređaj- 63 A - 8 modula od 18 mm - 3L + PEN
TAP OFF UNIT 63A 8 MODULES
-

(Out of stock)
15.354,00
Schneider Electric Canalis - utična kutija - 63 A - 8 modula od 18 mm - 3L + N + PE
TAP OFF UNIT 63A 8 MODULES
-

(Out of stock)
17.060,00
Schneider Electric Canalis - otcep za modularni uređaj - 100 A - 12 modula od 18 mm - 3L + PEN
TAP OFF UNIT 100A 12 MODULES
-

(Out of stock)
19.940,00
Schneider Electric Canalis - utična kutija za NF osigurače - T00 - 100 A sa izolatorom - 3L + PEN
TOU 100A FUSE T00
-

(Out of stock)
29.539,00
Schneider Electric Canalis - utična kutija za NF osigurače - 22 x 58 mm - 100 A sa izol.- 3L + PEN
TOU 100A FUSE 22X58
-

(Out of stock)
35.203,00
Schneider Electric Canalis - utična kutija za NF osigurače - 22 x 58 mm - 100 A sa izolat.- 3L+N+PE
TOU 100A FUSE 22X58
-

(Out of stock)
39.115,00