Schneider Electric Fotoelektrični senzor - XUK - predajnik - 24..240VAC - kabl 2m;XUK0ARCTL2T
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 24...240 VAC, cable 2 m...
VAT-exclusive price: 9.359,00 |
VAT-inclusive price: 11.230,80 |
Photoelectric sensors XU, XUK, emitter, 24...240 VAC, cable 2 m
| range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| series name | General purpose multimode |
| electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| sensor name | XUK |
| sensor design | Compact 50 x 50 |
| detection system | Thru beam |
| material | Plastic |
| supply circuit type | AC/DC |
| wiring technique | 2-wire |
| electrical connection | Cable |
| cable length | 2 m |
| product specific application | - |
| emission | Infrared thru beam |
| [Sn] nominal sensing distance | 30 m thru beam need a receiver |
| enclosure material | PBT |
|---|---|
| lens material | PMMA |
| maximum sensing distance | 35 m thru beam |
| add on input | Test by emission breaking |
| wire insulation material | PvR |
| status LED | 1 LED (green) for supply on |
| [Us] rated supply voltage |
12...240 V DC 24...240 V AC |
| supply voltage limits |
10…264 V DC 20…264 V AC |
| switching capacity in mA | 3 A (cos φ = 1 for 0.5 million cycles at 1 operating cycle per second at 250 V) |
| switching frequency | <= 20 Hz |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| time delay range | 0...10 s monostable, on-delay or off-delay (programmable) delay |
| setting-up | Without sensitivity adjustment |
| depth | 50 mm |
| height | 50 mm |
| width | 18 mm |
| product certifications |
CSA CE UL |
|---|---|
| ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 154.0 g |
| Package 1 Height | 13.2 cm |
| Package 1 width | 9.5 cm |
| Package 1 Length | 4.2 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 22 |
| Package 2 Weight | 3.752 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - kabl 2m;XUB0AKSNL2T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
-

(Out of stock)
6.317,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUB - predajnik - 12..24VDC - M12;XUB0AKSNM12T
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
6.359,00
Schneider Electric Photoelectric sensors XU, XUM, emitter, 12...24 VDC, M8;XUM0AKSAM8T
Photoelectric sensors XU, XUM, emitter, 12...24 VDC, M8
-

(Out of stock)
7.549,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUX - predajnik - 12..24VDC - priključci;XUX0AKSAT16T
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 12...24 VDC, terminals
-

(Out of stock)
12.241,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUX - predajnik - 12..24VDC - M12;XUX0AKSAM12T
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 12...24 VDC, M12
-

(Out of stock)
12.371,00
Schneider Electric fotoelektrični senzor - XUX - predajnik - 24..240VAC/DC - priključci;XUX0ARCTT16T
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 24...240VAC/DC, terminals
-

(Out of stock)
13.843,00