Schneider Electric PRD1 25r modularni odvodnik prenapona - 1P - 350V - sa daljinskom signalizacijom;16329
PRD1 25r modular surge arrester - 1 pole - 350V - with remote transfer...
VAT-exclusive price: 21.363,00 |
VAT-inclusive price: 25.635,60 |
PRD1 25r modular surge arrester - 1 pole - 350V - with remote transfer
| range of product | Multi 9 |
|---|---|
| product name | Multi 9 PRD1 |
| product or component type | Surge arrester with pluggable cartridge |
| device short name | PRD1 25r |
| device application | Distribution |
| standards |
EN 61643-11:2012 IEC 61643-11:2011 |
| product certifications | CE |
| quality labels | KEMA-KEUR |
| poles description | 1P |
| remote signalling | With |
| signal contacts composition | 1 SD (1 C/O) |
| surge arrester type | Electrical distribution network |
| earthing system |
IT 230 TN-C TT |
| surge arrester class type | Type 1 + 2 |
|---|---|
| surge arrester technology |
MOV Spark gap |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC (+/- 10 %) at 50 Hz |
| [In] nominal discharge current | Common mode: 25 kA (L/PE) |
| [Imax] maximum discharge current | Common mode: 40 kA L/PE |
| [Iimp] impulse current | Common mode: 25 kA L/PE 12.5 A.s |
| [Uc] maximum continuous operating voltage | Common mode: 350 V L/PE |
| maximum [Up] voltage protection level | Common mode <1.5 kV type 2 L/PE |
| [Ut] temporary overvoltage |
1200 V N/PE 200 ms withstand 415 V L/N 5 s withstand 440 V L/N 7200 s safe failure mode |
| [If] follow current |
25 kA differential mode L/N 3 kA differential mode L/N 100 A common mode N/PE |
| disconnector device type |
Associated fuse gG 315 A standard Associated circuit breaker Compact NSX100B 100 A curve C - Icu 10 kA Associated circuit breaker Compact NSX100B 100 A curve C - Icu 15 kA Associated circuit breaker Compact NSX100B 100 A curve C - Icu 25 kA |
| signalling circuit voltage |
1 A/250 V AC 1 A/30 V DC |
| 9 mm pitches | 4 |
| height | 90 mm |
| width | 36 mm |
| depth | 71 mm |
| net weight | 334 g |
| colour | Anthracite grey (RAL 7016) |
| material | PBT (polybutylene terephthalate) |
| connections - terminals |
Tunnel type terminal (top or bottom) 10…35 mm² rigid Tunnel type terminal (top or bottom) 10…25 mm² flexible |
| tightening torque | 4.5 N.m |
| IK degree of protection | IK05 conforming to IEC 62262 |
|---|---|
| relative humidity | 5…95 % |
| operating altitude | 2000 m |
| ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…80 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 357.0 g |
| Package 1 Height | 8.0 cm |
| Package 1 width | 4.5 cm |
| Package 1 Length | 11.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 26 |
| Package 2 Weight | 9.709 kg |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Warranty | 18 months |
|---|
Similar products:
Schneider Electric Cartridge C1 35-440 for surge arrester PRD1 35r;16318
Cartridge C1 35-440 for surge arrester PRD1 35r
-

(Out of stock)
Price on request
Schneider Electric PRD135r modular odvodnik prenapona- 1 pol - 440V - sa daljinskim transferom;16649
PRD135r modular surge arrester - 1 pole - 440V - with remote transfer
-

(Out of stock)
20.029,00
Schneider Electric Modularni odvodnik prenapona, Acti9 iPRD1 12.5r, 1 P + N, 350 V,sa daljinskom signal.;A9L16282
Modular surge arrester, Acti9 iPRD1 12.5r, 1 P + N, 350 V, with remote transfert
-

(Out of stock)
29.790,00
Schneider Electric cartridge C2 40-350 for surge arrester PRD1;16316
cartridge C2 40-350 for surge arrester PRD1
-

(Out of stock)
29.973,00
Schneider Electric cartridge C1 25-350 for surge arrester PRD1;16315
cartridge C1 25-350 for surge arrester PRD1
-

(Out of stock)
30.572,00
Schneider Electric cartridge C1 Neutral-350 for surge arrester PRD1 25r and PRD1 Master;16317
cartridge C1 Neutral-350 for surge arrester PRD1 25r and PRD1 Master
-

(Out of stock)
30.572,00