Klemsan Standardna utična stezaljka za provodnike uzemljenja PYK 2.5T 2.5mm² ; 336500
The PYK 2.5T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. Suitable for wire cross-sections...
VAT-exclusive price: 141,44 |
VAT-inclusive price: 169,73 |
The PYK 2.5T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. Suitable for wire cross-sections up to 2.5 mm², it is made from durable PA material for reliable operation and easy installation. Available in yellow-green for clear ground circuit identification.
.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating material | PA |
| Inflammability class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 50 |
| Weight (g) | --- |
| Dimensions | |
| Width | 5 mm |
| Length | 53.3 mm |
| Height (MR 32) | --- mm |
| Height (MR 35x7.5) | 43 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 2.5 mm² |
| Standard | EN 60947-7-1 / EN 60947-7-2 |
| VDE Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 2.5 mm² |
| VDE Standard | --- |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | AWG 22-12 |
| ATEX Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 2.5 |
| Connection Data | |
| Minimum solid strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum solid strand cross section | 4 mm² |
| Minimum fine strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum fine strand cross section | 4 mm² |
| AWG Conductor Range | 22-12 |
| Connection Type | practical spring, push-in / pratik yay baskılı |
| Insulation Stripping length | 10 mm |
| Tightening torque | --- |
Similar products:
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm2 , Siva; 307019
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M with one input and one output connection. Designed for conductors up to 1.5mm², rated for 17.5A and up to 800V. Made
-

(Out of stock)
46,00
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm² ; 307010
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M, featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with a cross-section of up to 1.5 mm², supporting
-

(Out of stock)
46,40
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 2.5 2.5mm²,Siva; 307109
The PYK 2.5 is a standard push-in terminal block featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with cross-sections up to 2.5 mm², it
-

(Out of stock)
47,62
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 10 10mm² ; 307135
The PYK 10 is a standard push-in terminal block with one input and one output terminal. Designed for conductors up to 10 mm², it supports a nominal current
-

(Out of stock)
160,95
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 10 10mm² Siva; 307139
The PYK 10 is a standard push-in terminal block with one input and one output terminal. Designed for conductors up to 10 mm², it supports a nominal current
-

(Out of stock)
160,95
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK A 2,5mm2; 307169
Standard plug-in terminal block PYK 2.5A with one input and one output terminal. Designed for conductors with a cross-section of up to 2.5 mm², supporting a
-

(Out of stock)
171,86