Obo Betterman Razvodna kutija, sa 12 otvora, bez halogena, 190x150x77 mm | 2007093
Cable junction boxes allow secure connection of cables and conductors in indoor and protected outdoor areas. Rectangular shape with sealing elements and breakable...
VAT-exclusive price: 1.304,15 |
VAT-inclusive price: 1.564,98 |
Cable junction boxes allow secure connection of cables and conductors in indoor and protected outdoor areas. Rectangular shape with sealing elements and breakable floor openings enables easy wall, ceiling, or mounting plate installation. The cover features a quick lock and can be sealed. Made of halogen-free, UV-resistant material. Self-extinguishing according to DIN EN 60695-2-11 (650°C) and impact resistant IK05.
| Halogen-free | Yes |
| Color | Light grey; RAL 7035 |
| Number of entries | 12 |
| CO2 footprint (GWP) cradle-to-gate | 1.2267 kg CO2e / 1 piece |
| Dimensions | 190x150x77 mm |
| Material | Polypropylene, reinforced with glass fibers |
| Sealable | Yes |
| Mounting method | Wall / ceiling mounting |
| Rated voltage | 500 V |
| Minimum nominal cross-section | 16 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Reinforced with glass fibers | Yes |
| Cover | Non-transparent, screw fastened |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Self-extinguishing | According to VDE 0471 / DIN 695 part 2-1, test temp 650°C |
| Protection degree IK code | IK05 |
| Temperature range | -5°C to 60°C |
| Internal dimensions | 176x135x67 mm |
| Entry from rear side | Yes |
| Type of entries | Cable, plug gasket, stepped wall, cuttable |
| Protection type | IP66 |
Similar products:
Obo Betterman Razvodna kutija sa 4 otvora, bez halogena, O80x51, svetlosiva, PP | 2007029
Distribution box with 4 entries, halogen-free, made of polypropylene (PP) light gray (RAL 7035). Suitable for cable connection in indoor and protected outdoor areas.
-

(In stock)
219,01
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 90x90x52 mm | 2007223
Cable junction boxes enable secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. Square closed design without entries allows easy wall,
-

(In stock)
228,19
Obo Betterman Razvodna kutija sa 7 otvora, bez halogena, 90x90x52, svetlosiva, PP | 2007045
Distribution box with 7 entries, halogen-free, square shape, made of polypropylene (PP) light gray (RAL 7035). Suitable for cable connection in indoor and protected
-

(In stock)
248,33
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 240x190x95 mm, PP/GF | 2007287
Cable junction boxes are designed for secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. The rectangular closed design without entries
-

(In stock)
1.819,32
Obo Betterman Razvodna kutija, sa 16 otvora, bez halogena, 240x190x95 mm | 2007109
Cable junction boxes allow secure connection of cables and conductors in indoor and protected outdoor areas. Rectangular shape with sealing elements and breakable
-

(In stock)
1.836,95
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 285x201x120 mm, PP/GF | 2007303
Cable junction boxes are designed for secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. The rectangular closed design without entries
-

(In stock)
5.467,13