Obo Betterman Razvodna kutija sa 7 otvora, bez halogena, 114x114x57, svetlosiva, PP | 2007061
Distribution box with 7 entries, halogen-free, square shape, light gray (RAL 7035), made of polypropylene (PP). Suitable for cable connection in indoor and protected...
VAT-exclusive price: 483,33 |
VAT-inclusive price: 580,00 |
Distribution box with 7 entries, halogen-free, square shape, light gray (RAL 7035), made of polypropylene (PP). Suitable for cable connection in indoor and protected outdoor areas. Square shape with side sealing elements and knock-out openings at the bottom. Suitable for wall and ceiling mounting, including mounting on mounting plates and via corner conical element. Snap-on cover with fast closure, can be sealed. Self-extinguishing according to DIN EN 60695-2-11, tested at 650°C. Impact-resistant IK07 according to DIN EN 50102.
| Number of entries | 7 |
| Halogen-free | Yes |
| Color | Light gray; RAL 7035 |
| CO2 footprint (GWP) cradle-to-gate | 0.5155 kg CO2e / 1 piece |
| Dimension | 114x114x57 mm |
| Length | 114 mm |
| Material | Polypropylene |
| Possibility of sealing | Yes |
| Mounting method | Wall/Ceiling |
| Nominal voltage | 500 V |
| Minimum conductor cross-section | 6 mm² |
| Shape | Square |
| Maintenance of functionality | No |
| Glass fiber reinforced | No |
| Equipment | None |
| Weather-resistant | No |
| Cover | Not transparent |
| Cover attachment | Screwed |
| Reference insulation voltage Ui | 500 V |
| With cover | Yes |
| With protection | No |
| Self-extinguishing | According to DIN EN 60695-2-11, test temperature 650°C |
| Serial | Yes |
| Width | 114 mm |
| Impact protection IK code | IK07 |
| Max temperature application | 60 °C |
| Min temperature application | -5 °C |
| Transparent cover | No |
| Internal dimensions | 100x100x48 mm |
| Rear entry | Yes |
| Explosion-tested variant | No |
| Height | 57 mm |
| Type of entry | Cable |
| Type of entry | Socket seal |
| Type of entry in housing | Stepped membrane, can be cut |
| Protection class | IP66 |
| For gas hazardous zones | No |
| For dust hazardous zones | No |
| For explosive zones | No |
Similar products:
Obo Betterman Razvodna kutija sa 4 otvora, bez halogena, O80x51, svetlosiva, PP | 2007029

(In stock)
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 90x90x52 mm | 2007223

(In stock)
Obo Betterman Razvodna kutija sa 7 otvora, bez halogena, 90x90x52, svetlosiva, PP | 2007045

(In stock)
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 150x116x67 mm | 2007255

(In stock)
Obo Betterman Razvodna kutija sa 10 otvora, bez halogena, 150x116x67, svetlosiva, PP | 2007077

(In stock)
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 190x150x77 mm, PP/GF | 2007271

(In stock)