Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 190x150x77 mm, PP/GF | 2007271
Cable junction boxes are designed for secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. The rectangular closed design without entries...
VAT-exclusive price: 1.291,45 |
VAT-inclusive price: 1.549,74 |
Cable junction boxes are designed for secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. The rectangular closed design without entries enables easy wall, ceiling, or mounting plate installation. The quick-lock cover can be sealed. The enclosure is made of glass-fibre reinforced polypropylene, halogen-free and UV resistant. The product is self-extinguishing and impact resistant.
| Halogen-free | Yes |
| Color | Light grey; RAL 7035 |
| CO2 footprint (GWP) cradle-to-gate | 1.1708 kg CO2e / 1 piece |
| Dimensions | 190x150x77 mm |
| Material | Glass fibre reinforced polypropylene |
| Sealable | Yes |
| Mounting method | Wall / ceiling mounting, mounting plate |
| Rated voltage | 500 V |
| Minimum nominal cross-section | 16 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Cover | Non-transparent, screw fastened |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Self-extinguishing | According to VDE 0471 / DIN 695 part 2-1, test temp 750°C |
| Impact resistance | IK05 |
| Temperature range | -5°C to 60°C |
| Internal dimensions | 176x135x67 mm |
| Entry from rear side | Yes |
| Type of entries | None |
| Protection type | IP66 |
Similar products:
Obo Betterman Razvodna kutija sa 4 otvora, bez halogena, O80x51, svetlosiva, PP | 2007029
Distribution box with 4 entries, halogen-free, made of polypropylene (PP) light gray (RAL 7035). Suitable for cable connection in indoor and protected outdoor areas.
-

(In stock)
219,01
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 90x90x52 mm | 2007223
Cable junction boxes enable secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. Square closed design without entries allows easy wall,
-

(In stock)
228,19
Obo Betterman Razvodna kutija sa 7 otvora, bez halogena, 90x90x52, svetlosiva, PP | 2007045
Distribution box with 7 entries, halogen-free, square shape, made of polypropylene (PP) light gray (RAL 7035). Suitable for cable connection in indoor and protected
-

(In stock)
248,33
Obo Betterman Razvodna kutija, sa 12 otvora, bez halogena, 190x150x77 mm | 2007093
Cable junction boxes allow secure connection of cables and conductors in indoor and protected outdoor areas. Rectangular shape with sealing elements and breakable
-

(In stock)
1.304,15
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 240x190x95 mm, PP/GF | 2007287
Cable junction boxes are designed for secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. The rectangular closed design without entries
-

(In stock)
1.819,32
Obo Betterman Razvodna kutija, sa 16 otvora, bez halogena, 240x190x95 mm | 2007109
Cable junction boxes allow secure connection of cables and conductors in indoor and protected outdoor areas. Rectangular shape with sealing elements and breakable
-

(In stock)
1.836,95