Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 150x116x67 mm | 2007255
Cable junction boxes enable secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. Rectangular closed design without entries allows easy...
VAT-exclusive price: 571,48 |
VAT-inclusive price: 685,78 |
Cable junction boxes enable secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. Rectangular closed design without entries allows easy wall, ceiling, or mounting plate installation. The cover features a quick lock and can be sealed. Made of halogen-free, UV-resistant material. Self-extinguishing according to DIN EN 60695-2-11 and impact resistant IK07.
| Halogen-free | Yes |
| Color | Light grey; RAL 7035 |
| CO2 footprint (GWP) cradle-to-gate | 0.6772 kg CO2e / 1 piece |
| Dimensions | 150x116x67 mm |
| Material | Polypropylene |
| Sealable | Yes |
| Mounting method | Wall / ceiling mounting, mounting plate |
| Rated voltage | 500 V |
| Minimum nominal cross-section | 10 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Cover | Non-transparent, screw fastened |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Self-extinguishing | According to VDE 0471 / DIN 695 part 2-1, test temp 750°C |
| Protection degree IK code | IK07 |
| Temperature range | -5°C to 60°C |
| Internal dimensions | 136x102x57 mm |
| Entry from rear side | Yes |
| Type of entries | None |
| Protection type | IP66 |
Similar products:
Obo Betterman Razvodna kutija sa 4 otvora, bez halogena, O80x51, svetlosiva, PP | 2007029
Distribution box with 4 entries, halogen-free, made of polypropylene (PP) light gray (RAL 7035). Suitable for cable connection in indoor and protected outdoor areas.
-

(In stock)
219,01
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 90x90x52 mm | 2007223
Cable junction boxes enable secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. Square closed design without entries allows easy wall,
-

(In stock)
228,19
Obo Betterman Razvodna kutija sa 7 otvora, bez halogena, 90x90x52, svetlosiva, PP | 2007045
Distribution box with 7 entries, halogen-free, square shape, made of polypropylene (PP) light gray (RAL 7035). Suitable for cable connection in indoor and protected
-

(In stock)
248,33
Obo Betterman Razvodna kutija sa 10 otvora, bez halogena, 150x116x67, svetlosiva, PP | 2007077
Distribution box with 10 entries, halogen-free, rectangular shape, light gray (RAL 7035), made of polypropylene (PP). Suitable for cable connection in indoor and
-

(In stock)
945,29
Obo Betterman Razvodna kutija, zatvorena, bez halogena, 190x150x77 mm, PP/GF | 2007271
Cable junction boxes are designed for secure connection of cables and conductors in indoor and protected environments. The rectangular closed design without entries
-

(In stock)
1.291,45
Obo Betterman Razvodna kutija, sa 12 otvora, bez halogena, 190x150x77 mm | 2007093
Cable junction boxes allow secure connection of cables and conductors in indoor and protected outdoor areas. Rectangular shape with sealing elements and breakable
-

(In stock)
1.304,15