SIEMENS KONTAKTOR 3RT2045-1AP60 80A 220VAC 1O+1C
The Siemens 3RT2045-1AP60 is a three-phase industrial contactor for AC-3 applications, with a rated current of 80 A and motor power up to 37 kW at 400 V. Designed...
Brand: SIEMENS
Product Code: 3RT2045-1AP60
Availability: Check availability
VAT-exclusive price: 17.020,39
VAT-inclusive price: 20.424,47
The Siemens 3RT2045-1AP60 is a three-phase industrial contactor for AC-3 applications, with a rated current of 80 A and motor power up to 37 kW at 400 V. Designed to operate at 220 V AC (50 Hz) or 240 V AC (60 Hz), it includes 1 NO + 1 NC auxiliary contacts and 3 NO main poles, with reliable screw terminals. Perfect for controlling motors and heavy-duty industrial loads.
Product Specification
Product Name 3RT2045-1AP60
Type Power Contactor
Rated Current (AC-3) 80 A
Motor Power 37 kW @ 400 V
Auxiliary Contacts 1 NO + 1 NC
Control Voltage 220 V AC / 50 Hz, 240 V AC / 60 Hz