Klemsan 2,5mm2,screw type,single deck functional terminal block with socket entry,Insulation material PA,Grey, AVK 2,5F; 324929
Klemsan AVK 2.5F (324929) functional terminal block with screw connection and socket entry. Designed for 2.5 mm² conductors, made from PA insulation, grey color....
VAT-exclusive price: 94,36 |
VAT-inclusive price: 113,23 |
Klemsan AVK 2.5F (324929) functional terminal block with screw connection and socket entry. Designed for 2.5 mm² conductors, made from PA insulation, grey color. Ideal for control systems, automation panels, and industrial wiring.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating Material | PA |
| Flammability Class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 80 |
| Weight (g) | --- |
| Dimensions | |
| Width | 6 mm |
| Length | 57.1 mm |
| Height (MR 32) | --- mm |
| Height (MR 35x7.5) | 50.10 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 400 V ~ |
| Nominal Current | 16 A |
| Cross Section | 2.5 mm² |
| Standard | EN 60947-7-1 |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | --- V ~ |
| Nominal Current | --- A |
| Cross Section | 2.5 |
| Connection Data | |
| Minimum solid conductor cross section | 0.5 mm² |
| Maximum solid conductor cross section | 4 mm² |
| Minimum stranded conductor cross section | 0.5 mm² |
| Maximum stranded conductor cross section | 4 mm² |
| AWG Conductor Range | 26-12 |
| Connection Type | screw/vidalı |
| Insulation Stripping Length | 10 mm |
Similar products:
Klemsan 2,5mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 2,5 RD; 304201
Klemsan 2.5mm² screw-type single deck terminal blocks of premium quality, with PA insulation material in blue color. Model AVK 2.5 RD (code 304201) provides
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK RD 2.5mm² 24A ; 304200
Single standard terminal block AVK 2.5 RD designed for conductors with a cross-section of 2.5 mm². It is made of high-quality PA (polyamide) material, ensuring
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK 2.5mm² 24A ; 304120
Single standard feed-through terminal block AVK 2.5 mm² made of high-quality PA material, designed for a conductor cross-section of 2.5 mm². It supports
-

(In stock)
40,82
Klemsan 16mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 16 RD; 304241
Klemsan AVK 16 RD (304241) single-deck feed-through terminal block with screw connection. Supports 16 mm² conductors, made of PA insulation in blue color. Suitable
-

(In stock)
121,57
Klemsan Redna stezaljka AVK16 siva ; 304160
Klemsan AVK 16 (304160) terminal block with screw connection for conductors up to 16 mm². Made of durable PA insulating material in grey color, suitable for
-

(In stock)
121,57
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka 16mm² AVK RD 76A ; 304240
Klemsan AVK 16 (304240) standard single-deck terminal block with screw connection for conductors up to 16 mm². Rated for 76 A and made of PA insulation in grey
-

(In stock)
121,57