Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK 2.5mm² 24A ; 304120
Single standard feed-through terminal block AVK 2.5 mm² made of high-quality PA material, designed for a conductor cross-section of 2.5 mm². It supports...
VAT-exclusive price: 40,82 |
VAT-inclusive price: 48,99 |
Single standard feed-through terminal block AVK 2.5 mm² made of high-quality PA material, designed for a conductor cross-section of 2.5 mm². It supports a nominal current up to 24 A and a maximum voltage up to 750 V. The terminal block is gray and available in 9 additional colors, allowing easier identification and organization of installations.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating Material | PA |
| Flammability Class according to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 100 |
| Weight (g) | |
| Dimensions | |
| Width | 5 mm |
| Length | 44.2 mm |
| Height (MR 32) | --- mm |
| Height (MR 35x7.5) | 44.5 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 750 V ~ |
| Nominal Current | 24 A |
| Cross Section | 2.5 mm² |
| Standard | EN 60947-7-1 |
| VDE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 750 V ~ |
| Nominal Current | 24 A |
| Cross Section | 2.5 mm² |
| VDE Standard | IEC 60947-7-1 |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | 600 V ~ |
| Nominal Current | 20 A |
| Cross Section | AWG 26-12 |
| ATEX Technical Data | |
| Nominal Voltage | 630 V ~ |
| Nominal Current | 21 A |
| Cross Section | 2.5 |
| Connection Data | |
| Minimum solid strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum solid strand cross section | 4 mm² |
| Minimum fine strand cross section | 1.5 mm² |
| Maximum fine strand cross section | 2.5 mm² |
| AWG Conductor Range | 26-12 |
| Connection Type | screw |
| Insulation Stripping Length | 10 mm |
| Tightening Torque | 0.4 Nm |
Similar products:
Klemsan 2,5mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 2,5 RD; 304201
Klemsan 2.5mm² screw-type single deck terminal blocks of premium quality, with PA insulation material in blue color. Model AVK 2.5 RD (code 304201) provides
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK RD 2.5mm² 24A ; 304200
Single standard terminal block AVK 2.5 RD designed for conductors with a cross-section of 2.5 mm². It is made of high-quality PA (polyamide) material, ensuring
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK 2.5mm² 24A , plava boja ; 304121
Klemsan AVK single standard terminal block for electrical installations, with a cross-section of 2.5mm², nominal current of 24A, in blue color, model 304121
-

(In stock)
41,30
Klemsan 4mm2,screw type, single deck feed through terminal block, Insulation material PA, Red, AVK 4; 304134
Klemsan AVK 4mm² single deck terminal block with screw connection, insulation material PA, nominal current 32A, ideal for safe and reliable electrical connections
-

(In stock)
45,69
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK 4mm² 32A ; 304130
Klemsan AVK 4 is a single-level terminal block designed for conductors up to 4 mm² and currents up to 32 A. It is made of high-quality PA material with a UL
-

(In stock)
45,69
Klemsan 4mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation mate-rial PA,Blue , AVK 4; 304131
Klemsan AVK 4 is a high-quality single deck feed-through terminal block with a cross-section of 4mm² and a nominal current of up to 32 A. It features a screw-type
-

(In stock)
45,69