Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka 16mm² AVK RD 76A ; 304240
Klemsan AVK 16 (304240) standard single-deck terminal block with screw connection for conductors up to 16 mm². Rated for 76 A and made of PA insulation in grey...
VAT-exclusive price: 121,57 |
VAT-inclusive price: 145,88 |
Klemsan AVK 16 (304240) standard single-deck terminal block with screw connection for conductors up to 16 mm². Rated for 76 A and made of PA insulation in grey color. Suitable for industrial control panels and power distribution systems.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating Material | PA |
| Flammability Class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 50 |
| Weight (g) | |
| Dimensions | |
| Width | 12 mm |
| Length | 52.80 mm |
| Height (MR 32) | 58.70 mm |
| Height (MR 35x7.5) | 63.30 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 750 V ~ |
| Nominal Current | 76 A |
| Cross Section | 16 mm² |
| Standard | EN 60947-7-1 / N 60947-7-2 |
| VDE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 750 V ~ |
| Nominal Current | 76 A |
| Cross Section | 16 mm² |
| VDE Standard | IEC 60947-7-1 |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | 600 V ~ |
| Nominal Current | 80 A |
| Cross Section | AWG 12–4 |
| ATEX Technical Data | |
| Nominal Voltage | 630 V ~ |
| Nominal Current | 76 A |
| Cross Section | --- |
| Connection Data | |
| Minimum solid conductor cross section | 1.5 mm² |
| Maximum solid conductor cross section | 25 mm² |
| Minimum stranded conductor cross section | 1.5 mm² |
| Maximum stranded conductor cross section | 25 mm² |
| AWG Conductor Range | 12–4 |
| Connection Type | screw / vidalı |
| Insulation Stripping Length | 14 mm |
| Tightening Torque | 1.2 Nm |
Similar products:
Klemsan 2,5mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 2,5 RD; 304201
Klemsan 2.5mm² screw-type single deck terminal blocks of premium quality, with PA insulation material in blue color. Model AVK 2.5 RD (code 304201) provides
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK RD 2.5mm² 24A ; 304200
Single standard terminal block AVK 2.5 RD designed for conductors with a cross-section of 2.5 mm². It is made of high-quality PA (polyamide) material, ensuring
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK 2.5mm² 24A ; 304120
Single standard feed-through terminal block AVK 2.5 mm² made of high-quality PA material, designed for a conductor cross-section of 2.5 mm². It supports
-

(In stock)
40,82
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka 25mm² AVK RD 101A ; 304290
Klemsan AVK 25 (304290) standard terminal block with screw connection for conductors up to 25 mm². Supports current transfer up to 101 A. Made of PA insulating
-

(In stock)
202,56
Klemsan 25mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 25 RD; 304291
Klemsan AVK 25 RD (304291) single-deck feed-through terminal block with screw connection. Designed for conductors up to 25 mm², made of PA insulation in blue
-

(In stock)
202,56