Klemsan 4mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation mate-rial PA,Blue , AVK 4; 304131
Klemsan AVK 4 is a high-quality single deck feed-through terminal block with a cross-section of 4mm² and a nominal current of up to 32 A. It features a screw-type...
VAT-exclusive price: 45,69 |
VAT-inclusive price: 54,83 |
Klemsan AVK 4 is a high-quality single deck feed-through terminal block with a cross-section of 4mm² and a nominal current of up to 32 A. It features a screw-type connection for secure and reliable wiring, made from durable PA insulating material in blue color, which facilitates identification and organization of electrical installations. It is an ideal choice for industrial, commercial, and residential electrical installations, compliant with EN 60947-7-1 and IEC 60947-7-1 standards. Model 304131 ensures durability, safety, and easy mounting on a DIN rail.
| General Product Information | |
|---|---|
| Insulating material | PA |
| Inflammability class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 100 |
| Weight (g) | — |
| Dimensions | |
| Width | 6 mm |
| Length | 44.2 mm |
| Height (MR 32) | — mm |
| Height (MR 35x7.5) | 44.5 mm |
| TSE / CE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 750 V ~ |
| Nominal Current | 32 A |
| Cross Section | 4 mm² |
| Norm | EN 60947-7-1 |
| VDE Technical Data | |
| Nominal Voltage | 750 V ~ |
| Nominal Current | 32 A |
| Cross Section | 4 mm² |
| VDE Norm | IEC 60947-7-1 |
| UL / CSA Technical Data | |
| Nominal Voltage | 600 V ~ |
| Nominal Current | 30 A |
| Cross Section | AWG/26-10 |
| ATEX Technical Data | |
| Nominal Voltage | 400 V ~ |
| Nominal Current | 28 A |
| Cross Section | 4 |
| Connection Data | |
| Minimum solid strand cross section | 0.5 mm² |
| Maximum solid strand cross section | 6 mm² |
| Minimum fine strand cross section | 1.5 mm² |
| Maximum fine strand cross section | 4 mm² |
| AWG Conductor Range | 26-10 |
| Connection Type | screw / vidalı |
| Insulation Stripping length | 10 mm |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Similar products:
Klemsan 2,5mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 2,5 RD; 304201

(In stock)
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK RD 2.5mm² 24A ; 304200

(In stock)
Klemsan Jednostruka standardna redna stezaljka AVK 2.5mm² 24A ; 304120

(In stock)
Klemsan 4mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Blue , AVK 4 RD; 304211

(In stock)
Klemsan 4mm2,screw type,single deck feed through terminal block,Insulation material PA,Grey , AVK 4 RD; 304210

(In stock)
Klemsan Empty socket to put in diode or resistance for AVK 2,5 F and CF socket plug-in, AVK SKT; 498759

(In stock)