Klemsan Standardna utična stezaljka za provodnike uzemljenja PYK 4T 4mm² ; 336510
The PYK 4T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. Suitable for conductors up to 4 mm²,...
VAT-exclusive price: 179,64 |
VAT-inclusive price: 215,56 |
The PYK 4T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. Suitable for conductors up to 4 mm², it is made from durable PA material, ensuring reliable operation and quick, user-friendly installation. Available in yellow-green for clear ground circuit identification.
| Specification | Value |
|---|---|
| Insulating material | PA |
| Inflammability class acc. to UL 94 | V2 |
| Packing Unit | 50 |
| Weight (g) | --- |
| Width | 6 mm |
| Length | 55,9 mm |
| Height (MR 35x7.5) | 44 mm |
| Nominal Voltage (TSE/CE) | --- V ~ |
| Nominal Current (TSE/CE) | --- A |
| Cross Section | 4 mm² |
| Norm | EN 60947-7-1 / EN 60947-7-2 |
| AWG Conductor Range | 22-10 |
| Connection Type | practical spring, push-in / pratik yay baskılı |
| Insulation Stripping length | 10 mm |
Similar products:
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm2 , Siva; 307019
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M with one input and one output connection. Designed for conductors up to 1.5mm², rated for 17.5A and up to 800V. Made
-

(Out of stock)
46,00
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 1.5M 1.5mm² ; 307010
Standard plug-in terminal block PYK 1.5M, featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with a cross-section of up to 1.5 mm², supporting
-

(Out of stock)
46,40
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 2.5 2.5mm²,Siva; 307109
The PYK 2.5 is a standard push-in terminal block featuring one input and one output terminal. Designed for conductors with cross-sections up to 2.5 mm², it
-

(Out of stock)
47,62
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 16 16mm² ; 307650
The PYK 16 is a standard push-in terminal block with one input and one output terminal. It is designed for conductors up to 16 mm², supporting a nominal current
-

(Out of stock)
180,05
Klemsan Standardna utična redna stezaljka PYK 16 16mm² Siva; 307659
The PYK 16 is a standard push-in terminal block with one input and one output terminal. It is designed for conductors up to 16 mm², supporting a nominal current
-

(Out of stock)
219,13
Klemsan Standardna utična stezaljka za provodnike uzemljenja PYK 6T 6mm² ; 336520
The PYK 6T is a standard push-in terminal block designed for grounding conductors, featuring one input and one output terminal. It is suitable for conductors up
-

(Out of stock)
226,88