Rittal CP Optipanel-komandni panel (482,6x310,3x100)mm, uvod 120x65mm | 6380000
Aluminium enclosure, high thermal conductivity for optimum passive heat dissipation. For smaller panels and control solutions. Super-slimline design, needs hardly...
VAT-exclusive price: 50.157,61 |
VAT-inclusive price: 60.189,14 |
Aluminium enclosure, high thermal conductivity for optimum passive heat dissipation. For smaller panels and control solutions. Super-slimline design, needs hardly more space than the installed equipment itself.
| Article number | CP 6380000 |
| Product description | CP Optipanel, for front panel BH 482.6x310.3 mm, installation depth 100 mm, extruded aluminum section, support arm connection 120x65 mm |
| Design | Support arm connection, rectangular 120 x 65 mm; Servicing access from the rear |
| Material | Enclosure: Extruded aluminium section; Corner pieces: Die-cast zinc; Corner protectors: Plastic |
| Surface/Colour | Enclosure: Natural anodised; Corner pieces: RAL 7035; Corner protectors: similar to RAL 7024; General colour: Natural anodised |
| Supply includes | Enclosure with hinged rear panel, Seals |
| Dimensions (W x H x D) | 526.6 x 354.3 x 110 mm |
| Installation depth | 100 mm |
| Front panel compatibility | Width: 482.6 mm; Height: 310.3 mm |
| IP protection category | IP 65 |
| Lock | Cam lock, 2 locks, 3 mm double-bit insert (exchangeable for 41 mm lock inserts, plastic handles, T handles type C) |
| Hinging | Rear panel hinged on the longest enclosure side |
| Net weight | 5.86 kg |
| Gross weight | 6.168 kg |
| Customs tariff number | 94032080 |
| EAN | 4028177231627 |
| ETIM 9 | EC002504 |
| ECLASS 8.0 | 27180505 |
Similar products:
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640022
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640022) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal VX PODNOŽJE 600x200, PREDNJE-STRAŽNJE | 8640023
VX base/plinth 600x200 front-rear (8640023) is a heavy-duty base with moulded self-positioning corners. Can be used with or without trim panels depending on the
-

(In stock)
Price on request
Rittal Umetak bravice za dvoperi standardni TS ključ 3mm, ključ se dodatno poručuje | 8611160
Alternative lock inserts such as triangular, square, screwdriver, Daimler, Fiat, double-bit.
-

(In stock)
420,76
Rittal VX IT bočna stranica 2000x1000, vertikalno podijeljena 5301236
Side panels, vertically divided, for VX IT
-

(In stock)
53.301,31
Rittal DK-TS vrata čelična ventilirana 800x2000mm | 7824204
DK 7824204 – Steel ventilated door with 180° hinges and swivel handle with security lock no. 3524 E. Designed to replace existing doors and provide optimum
-

(In stock)
58.937,09
Rittal DK-TS vrata čelična ventilirana 800x2000mm | 7827201
DK 7827201 – L-shaped mounting angles, 482.6 mm (19"), height 2000 mm, 42 U. Integral U markings in the front allow systematic assembly within the 19"
-

(In stock)
58.937,09